Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ünlü Analist: Bitcoin Fiyatı Şu Anda 42 Bin Dolar Olmalı!

Capriole Investments'ın kurucusu Charles Edwards, kripto piyasasının öncü kripto para birimi Bitcoin'in gerçek değerine dair görüşlerini aktardı. Detaylar...
Ünlü Analist: Bitcoin Fiyatı Şu Anda 42 Bin Dolar Olmalı!
HABER GİRİŞ

Son dönemde özellikle spekülatif söylentilerle fiyatının dalgalı bir seyir izlediği Bitcoin (BTC) 28 bin dolar seviyesinin üzerinde tutunma çabalarını sürdürüyor. Yatırım şirketi Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards ise mevcut fiyatının, amiral kripto para biriminin gerçek değeriyle örtüşmediğini öne sürdü.

Ünlü analist, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Bitcoin’in, mevcut fiyatı ile hala adil değerinin önemli ölçüde altında olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Bitcoin Gerçek Değerinin Çok Altında İddiası

İdeal zamanda satın alabilmek için BTC fiyat diplerini yakalamak ya da yatırımcılar tarafından piyasadaki olası ters dönüşleri belirlemek için kullanılan teknik gösterge Hash Ribbons’un yaratıcısı olan isim, Bitcoin’in şu anda gerçeğe uygun değerine kıyasla yüzde 33 indirimle işlem gördüğünü belirtti.

Bitcoin’in adil fiyatının neden 42.000 dolar olduğunun ve gerçeğe uygun değerine göre neden yüzde 33 iskontoyla işlem gördüğünün cevabını veren isim, açıklamasında Bitcoin döngüsünün simetrisinin ve temel verilerinin gerçekten Bitcoin’e özgü bir şey olduğunu ifade etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @caprioleio

Analist, Capriole Investments’ın haber bülteninin yeni sayısında konuya dair çok daha ayrıntılı gerekçeler sundu.

GCM Yatırım Banner

BTC’nin Gerçeğe Uygun Değeri Nasıl Hesaplanıyor?

Edwards’a göre BTC’nin gerçeğe uygun değeri, yalnızca ağı korumak için harcanan enerjiye dayalı olarak hesaplanan Bitcoin’in enerji değerinden elde ediliyor. Edwards bunu “Bitcoin’i yalnızca madencilik için kullanılan watt enerjiye göre değerlendiren temiz, basit bir denklem” olarak nitelendiriyor.

Bitcoin enerji değerinin şu anda 42.000 dolar olduğunu ve bunun BTC’nin yüzde 33 oranında düşük değerde olduğu anlamına geldiğini söyleyen isim, ilginç bir şekilde, hem fiyatın hem de hashrate’in, yılın başından bu yana keskin bir şekilde arttığına dikkat çekti. Bu nedenle, Bitcoin’in Aralık ayından bu yana yüzde 70’lik artışına rağmen, fiyat ve enerji değeri arasındaki göreli değer farkı yalnızca biraz azaldı.

Edwards’a göre kral kripto para birimi bu nedenle şu an için yaklaşık olarak 28.000 dolar ile, fiyatın 17.000 doların altında el değiştirdiği Aralık 2022’de değerinin altında olduğu ölçüde düşük değerleniyor. Analist ayrıca, mevcut düşük değerleme aşamasının, Bitcoin’in 285 gün boyunca enerji değerinin altında işlem gördüğü 2018 ayı piyasasına benzediğini belirtti. Şu anda BTC, adil fiyatının 298 gün altında.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @caprioleio

Bitcoin’in gerçeğe uygun değeri, fiyatla birlikte arttı. BTC fiyatı, enerji değerine göre şu anda 42.000 dolar değerinde ve 2018 yılının en düşük seviyeleriyle karşılaştırılabilir uzunlukta bir düşük değerleme dönemi gördü.

Organik Talep Nedeniyle Bitcoin Fiyatı Artıyor

Edwards, detaylı açıklamalarda bulunduğu haber bülteninde, Kasım 2022 döneminde gerçekleşen FTX olayının getirdiği en düşük seviyelerden bu yana Bitcoin’in önemli fiyat artışının organik spot alımlardan kaynaklandığını öne sürdü. Türev piyasasındaki spekülatörlerin yönlendirdiği önceki rallilerin aksine, şu anda çok daha sağlıklı bir fiyat değerlenmesinin bulunduğunu belirtti.

Bundan iki olumlu sonuç çıkaran Edwards’a göre ilk olarak, fiyat artışı organik talepten kaynaklanmakta. İkincisi ise bu boğa döngüsünün inanılmaz derecede erken safhada olduğu.

BTC Fiyatında Son Durum

BTC fiyatı, haber yazımı itibarıyla 28.250 dolar civarında işlem görüyor. Dün akşam saatlerinde, Binance CEO’su Changpeng Zhao için Interpol’ün kırmızı bülten çıkardığı söylentisi üzerine fiyat kısa bir süre için 1.000 dolardan fazla düştü ve 27.207 dolara geriledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

İddiaların, dünyanın en büyük kripto borsasının CEO’su tarafından çürütülmesi sonrasında fiyat tekrar eski seviyesine dönüş yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.