Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Üniversite Öğrencilerini İlgilendiren Karar! 1 Kasım’da Başlıyor

Üniversite öğrencileri için internet ve mobil cihaz desteğini içeren karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte detaylar...
Üniversite Öğrencilerini İlgilendiren Karar! 1 Kasım’da Başlıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eylül ayında yaptığı duyuruda üniversite öğrencileri için 10 GB internet ve cep telefonu desteği vereceklerini duyurmuştu. 26 Eylül’de yapılan Kabine toplantısında piyasa değeri 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknolojik cihaz desteği vereceklerini açıkladı.

Bugün yayımlanan Resmi Gazete’de ise bu karar yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Resmi Gazete’de “Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar’ın yürürlüğe konmasına karar verilmiştir.” denildi.

Buna göre 26 yaşından gün almamış açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan yükseköğretim öğrencilerinin her birine bir defaya mahsus teknolojik cihaz ve internet desteği verilecek.

Piyasa satış fiyatı 9.500 lirayı aşmayan mobil telefonlar ile cihazlarının satın alımında kullanılacak destek tutarı 5.500 lira olacak. Her öğrenci bundan sadece bir defa yararlanabilecek.

İnternet desteği ise 12 ay boyunca, aylık 10 cigabayt olmak üzere, yıllık toplamda 120 cigabayt olacak.

GCM Yatırım Banner

Telefonlar ve mobil cihazlar, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az 2 yıl, destekten yararlanan tarafından kullanılacak. Eğer başka bir kullanıcı tarafından kullanıldığı tespit edilirse gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte destekten yararlanandan geri alınacak.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülen bu karar 1 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe giriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.