Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uniper 2022’de Ne Kadar Zarar Ettiğini Açıkladı

Alman enerji firması Uniper, geçen yıl ne kadar zarar ettiğini açıkladı. Konuyla ilgili şirketin CEO'su Klaus Dieter Maubach'dan değerlendirme geldi. Detaylar haberde..
Uniper 2022’de Ne Kadar Zarar Ettiğini Açıkladı
HABER GİRİŞ

Alman enerji devi Uniper, 2022 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Geçen yıl zarar ettiğini açıklayan şirket nedenini Rusya’dan doğal gaz alınamaması ve spor piyasada yüksek fiyatlarla gaz alınması olarak belirtti.

Yazılı açıklamada, şirketin 2022 yılında 19,1 milyar euro zarar ettiği aktarıldı.

Şirket 2022 mali yılı FAVÖK eksi 10,9 milyar euro olarak açıkladı. Global Emtia segmentindeki düzeltilmiş FAVÖK’ün yıldan yıla önemli ölçüde azaldığı ifade edildi.

Ayrıca, Rusya kaynaklı gaz kesintilerinin oluşturduğu durumların en geç 2024’e kadar aşılacağı aktarıldı.

Uniper, kömür tedarikini çeşitlendirmeye yönelik geçiş stratejisinin bir parçası olarak taş kömürü için daha yüksek teslimat ve tedarik maliyetlerinin düzeltilmiş FAVÖK’ü önceki yıla göre olumsuz etkilediği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan enerji krizinden kaynaklı geçen yıl 40 milyar euro zarar açıklaması bekleniyordu.

“Net Borç 3 Milyar Euro’ya Yükseldi”

Ekonomik net borcun 324 milyon eurodan, 3 milyar euroya önemli ölçüde yükseldiği kaydedildi. Bu durumun ana nedeni ise yüksek gaz fiyatlarının yanı sıra Rusya’nın gaz teslimatlarındaki azalmayla bağlantılı olarak negatif işletme nakit akışı olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan şirketin CEO’su Klaus Dieter Maubach, gaz ikame tedarik maliyetlerinin yükünün şirketi son derece zor bir duruma soktuğu ve bu durumun devlet desteğiyle çözüldüğü aktarıldı.

Maubach, olumsuz koşullara rağmen çalışanların ve varlıkların Almanya’nın gaz ve elektrik arzının güvenliğine önemli bir katkı sağladığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.