Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uluslararası Gemilerin Boğazlardan Geçiş Ücretleri Yükseltilecek

Uluslararası gemilerin Türk Boğaz'larından geçiş ücretlerine 39 yıl sonra 2022'de yapılan ilk artışın ardından bu sene de zam yapıldığı açıklandı. Detaylar haberde;
Uluslararası Gemilerin Boğazlardan Geçiş Ücretleri Yükseltilecek
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yaptığı açıklama ile Türk Boğaz’larından geçiş ücretlerinde düzenleme yapıldığını duyurdu. Bu kapsamsa herhangi bir limana uğramaksızın geçen gemilerden alınan ücretlere artış yapılacak.

Boğazlardan ülkeye döviz girişini artıracak 39 yıl sonra ilk kez geçen sene yapılan ücret artışına işaret eden Uraloğlu, 1 Temmuz itibarıyla yeni bir artış daha yapılacağını bildirdi. Yeni fiyat güncellemesiyle uluslararası gemilere Türk Boğaz’larından geçiş ücretlerinin artırılarak uygulanacağını kaydetti.

Boğaz geçiş ücretlerinde Montrö Sözleşmesi ile belirlenen kuralların uygulandığını söyleyerek, “1983 yılından 7 Ekim 2022 yılına kadar boğazlardan geçen uluslararası gemilerden gemilerin net tonu başına 0,8063 dolar alınıyordu. 39 yılın ardından 7 Ekim 2022 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu ücretlerde güncelleme yaparak gemilerden net ton başına alınan ücreti 4,08 dolara çıkardık.” dedi.

Söz konusu ücretin 1 Temmuz 2023 itibarıyla 4,42 dolara yükseltileceğine işaret eden Uraloğlu, Montrö Sözleşmesi’ne göre Türk Boğaz’larından uğraksız geçecek gemilerden sağlık denetimi hizmeti, fener hizmeti ve tahlisiye hizmeti olmak üzere 3 kalem üzerinden ücret alındığını bildirdi.

Ücret Hesaplamasında Net Tonaj Baz Alınıyor

Ücretlerin hesaplanmasında gemilerin net tonajının (NRT) baz alındığını dile getirerek, birim olaraksa “Altın Frank” esas alındığını aktardı. 2022 yılına kadar fiyatların sabit kaldığını, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Kararı ile fiyatların her sene güncellendiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Son fiyat güncellemesine ilişkin örnek de paylaşan Uraloğlu, “10 bin net tonajlı bir gemiyi düşündüğümüzde; 7 Ekim 2022 yılından önce fener, tahlisiye ve sağlık hizmetleri kalemlerinden bir gemi toplam 3 bin 240 dolar ücret ödüyordu. Bu ücret ilk fiyat düzenlemesi yapılan 2022 Ekim ayında 16 bin 393 dolara yükselmiş oldu.” ifadelerini kullandı.

1 Temmuz’daki yeni uygulamayla ise 10 bin ton net tonajlı bir geminin 17 bin 760 dolar ödeyeceğini belirtti. Yapılan artışla ülkeye döviz girişinin artacağını iletti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın