Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ülker için Kapsamlı Rapor! Hedef Fiyatta Dev Artış

Borsa İstanbul’da işlem gören Ülker için detaylı bir rapor paylaşan Ata Yatırım, şirket için hedef fiyatını yükseltti ve büyüme tahminlerini paylaştı. İşte detaylar;
Ülker için Kapsamlı Rapor! Hedef Fiyatta Dev Artış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ata Yatırım, 17 Ekim tarihinde Ülker Bisküvi Sanayi A.Ş (ULKER) için detaylı raporunu paylaştı. Ülker’e ilişkin öngörülebilirliğin arttığı belirtildi ve kar tahminlerinde yukarı yönlü revizyonların katkısıyla hedef fiyatın 50 TL’den 152 TL’ye yükseldiği açıklandı.

Ülker için hedef fiyat yüzde 90 yukarı potansiyele işaret ederken öneri “al” olarak güncellendi. Ata Yatırım, daha önce Ülker için özel riskleri göz önüne alarak hedef firma değeri/FAVÖK çarpanına yüzde 65 iskonto uyguladığını hatırlattı ve şirket yapısı ve yönetim konularındaki olumlu gelişmeler sonrasında bu istkontonun kaldırıldığını duyurdu.

Ülker için Kapsamlı Rapor! Hedef Fiyatta Dev ArtışKaynak: Ata Yatırım

Al Tavsiyesindeki Gerekçeler Ne?

1 – Kurumsal Yönetimin geliştirilmesi

2 – Türkiye’de yaygın satış ağıyla güçlü konumlanma, 1 numaralı şekerleme şirketi

GCM Yatırım Banner

3 – Yüksek operasyonel marjlar

4 – Borç azaltma sürecinin sağlam politikalarla desteklenmesi

5 – Ülker’in ana şirketi Yıldız Holding’den olumlu sinyaller

6 – Cazip değerleme, bilançolardaki iyileşme ve yükselme potansiyeli

Neler Değişti?

1- Ülker’in finansallarındaki iyileşmenin 2024 yılında belirginleşeceğinin tahmin edildiği paylaşılırken şirketi bilançosunun sağlığı ve öngörünürlüğü konusunda daha rahat olunduğu belirtildi.

2- Şirketin bağlı şirketleriyle birleşmesi, öngörülülebilirlik ve kurumsal yapının daha da geliştirilmesi açısından olumlu olacağı aktarıldı.

3- Organik büyümenin ilk hedef olduğu ve ufukta yeni bir satın alma görünmediği ifade edildi.

4- Şirketin yönetiminin borç oranlarını düşürme ve likiditeyi artırma konusunda kararlı göründüğü savunuldu.

5- Ülker’in ana ortağı Yıldız Holding’ten finansal görünümü ve operasyonel performansına ilişkin olumlu sinyaller alındığı kaydedildi.

Şirketin Pazardaki Payı

Ata Yatırım, Ülker’in net satışlarının 2024’te yüzde 57 artacağını ve 71,3 milyar TL’ye çıkabileceğini paylaştı.

Şirketin Türkiye’de atıştırmalık sektöründe yüzde 35’lik pazar payıyla Pazar lideri olduğu, konsolide gelirlerinin yüzde 66’sının yurt içi gelirlerden oluştuğunu belirtti.

Ülker için Kapsamlı Rapor! Hedef Fiyatta Dev ArtışKaynak: Ata Yatırım

Ülker’in bisküvi kategorisinde Suudi Arabistan ve Mısır’da Pazar lideri, çikolata kategorisinde ise Kazakistan’da 2. sırada yer aldığı aktarıldı. Şirketin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da 1 veya 2 numara olmayı hedeflediği ifade edildi.

Finansal Beklentiler

Ata Yatırım, Ülker için 2024 yılında yüzde 57 net satış büyümesi ve yüzde 19 FAVÖK marjı öngördüğünü açıkladı. Yine gelecek yılda yüzde 55 FAVÖK büyümesi ve yüzde 19,0 FAVÖK marjı tahmin edildiği belirtildi.

Şirket için risk unsuru taşıyan başlıklara da değinildi. Bunlar hammadde fiyatlarındaki hızlı artışlar, TL’nin ABD doları karşısında zayıflaması, grup şirketleriyle kapsamlı ilişkiler olarak sıralandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.