Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’nın Sürpriz Saldırılarının Ardından Putin Ne Yapacak

Ukrayna’nın bazı bölgeleri ele geçirmesi ve yaptığı sürpriz saldırılar sonucunda analistler Rusya’nın sert şekilde karşılık vermesinden korkuyor.
Ukrayna’nın Sürpriz Saldırılarının Ardından Putin Ne Yapacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son günlerde Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta Ukrayna’nın gerçekleştirdiği sürpriz saldırılar Rusya’yı oldukça şaşırtmıştı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna’nın cephelerdeki başarılarından bahsederken “İyi haberlerimiz var” demişti. Devam eden süreçte, Kharkiv bölgesi ve çevresinin Rus kuvvetlerden geri alındığını duyurmuştu. Zelenskiy, savaşın genel durumunun Ukrayna lehine değiştiğini söylemişti.

Savaş Daha da Şiddetlenecek

Analistler, Rusya’nın bazı bölgeleri kaybetmesinden ve cephelerdeki yenilgilerinden dolayı Ukrayna’yı şiddetli bir şekilde cezalandırabilmesinden korkuyor. Moskova ile ilgili hem küresel hem de yerel medyada çıkan haberler, Rusya’nın prestijini etkiliyor.

Kiev güçleri, son günlerde ciddi çatışmalara girerek binlerce kilometrelik toprağı geri aldı. Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, Rusya’nın potansiyel bir misilleme hazırlığında olduğunu, kazandıkları bölgeleri kaybetmemek için savunmaya hazırlandıklarını belirtti. Konuyla ilgili olarak “Endişelenmemiz gerekiyor, bu savaş bizi yıllardır endişelendiriyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya Ağır Bombardımana Başladı

Rusya, kaybettiği Kharkiv bölgesine yoğun bombardıman başlatmış durumda. Zelenskiy, bölgeyle ilgili çok olumlu konuşmuş olsa da Ukrayna Savunma Bakanı Yardımcısı, bölgenin tam kontrolüne sahip olduklarını söylemek için erken olduğunu belirtti.

Kremlin’i yakından takip eden kaynaklar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in saldırı seçeneklerini değerlendirdiğini söylüyor.

GCM Yatırım Banner

Avrasya Grubu Başkanı Ian Bremmer, Putin’in Rusya-Ukrayna savaşını bir savaş olarak değil özel askeri operasyon olarak adlandırdığını belirtti. Bremmer, savaşın son halini değerlendirerek Putin’in kitlesel panik oluşturmak için kimyasal hatta nükleer silahlar kullanma ihtimalinin arttığını ifade etti.

Analistler, Ukrayna kuvvetlerinin iyi örgütlendiğini ve silahlandığını, bu yüzden Putin’in şiddetli bir karşılık vermesinin yüksek bir ihtimal olduğunu söylüyor.

Stratejist Timothy Ash, Moskova’nın keskin bir seçimle karşı karşıya kaldığını, Ukrayna’da küçük düşürücü bir yenilgi aldığını kaydetti. Yenilgilerin, Rusya’da sosyal ve politik huzursuzluklara neden olduğunu ancak Putin’in konvansiyonel olmayan silahlara başvurma ihtimalinin düşük olduğunu dile getirdi.

Putin’in şansını kaybettiğini, tetiği çekmeyi başaramadığını bildirdi. Ukrayna’da yoğun hava saldırılarının beklendiğini, belki de Putin’in barış görüşmelerine başlamaya çalışabileceğini vurguladı. Ash, Putin’in Moskova’daki zemin ayaklarının altından hızla kaydığı için acele etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.