Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Zelenskiy: İyi Haberlerimiz Var

Ukrayna kuvvetleri, kaybettiği bölgeleri geri almak için karşı saldırılar düzenledi. Kharkiv bölgesi ve bazı alanların ele geçirildiği belirtildi. İşte detaylar,
Cumhurbaşkanı Zelenskiy: İyi Haberlerimiz Var
HABER GİRİŞ

Ukrayna, son günlerde Rusya’nın kontrolündeki bölgelere sürpriz saldırılar düzenleyerek Rusya’yı oldukça şaşırttı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, “Kharkiv bölgesinden iyi haberlerimiz var.” diyerek açıklamalarda bulundu. Zelenskiy, konuyla ilgili çok fazla ayrıntı vermese de birkaç yerleşim yerinin geri alındığını bildirdi.

Kontrolü alınan bölgeler için “Geri kazandığımız kasabaları adlandırmanın zamanı değil.” dedi. Net bilgiler verilmemesinin nedeninin stratejik avantajı korumak olduğu tahmin ediliyor.

Zelenskiy, Ukrayna ordusunun başarılarına vurgu yaparak savaşın genel durumunun Ukrayna lehine değiştiğini belirtti. Rusya’nın kayıplarının fazla olmasının, Donbas’taki savunma için yararlı olacağına değindi.

Hem Ukraynalı hem de Rus kaynaklar, savaşın durumuyla ilgili yorumlar yapmaya devam ediyor. Zelenskiy’nin danışmanı Oleksiy Arestovych, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin karşı saldırılarının sadece güneyde değil, doğu ve güneydoğuda da gerçekleştiğini duyurdu.

Rus askeri blog yazarı Danil Bezsonov, son günlerde Harkov bölgesinde Ukraynalı insan gücünün ve askeri ekipmanın arttığını aktardı. Ukraynalı yetkililer, geçtiğimiz günlerde kaybedilen toprakları geri almak için karşı saldırılar düzenleyeceklerini kaydetmişti.

GCM Yatırım Banner

Rus kaynaklarından yapılan açıklamaya göre Rusya, Ukrayna’nın ilerlemesini durdurmak için bölgeye takviye kuvvetlere gönderiyor. Ukrayna kuvvetlerinin Verbivka’yı ele geçirdiğini ve bölgeye yakın olan Volokhiv Yar’ın da yeniden kontrol altına alındığına dair raporlar olduğunu doğruladılar.

İngiltere Savunma Bakanlığı, son 24 saat içinde üç cephede de ağır çatışmalar yaşandığını aktardı.

Bilgilere göre Rus komutanlar birliklerini nereye konuşlandırmaları ile ilgili tereddüt yaşıyor. Ukrayna’nın bu durumdan yararlanacağı tahmin ediliyor.

Amerikan Girişim Enstitüsü’ne misafir olan araştırmacı Chris Miller, Ukrayna’nın üç cephedeki karşı saldırılarının Rusya’nın bölgedeki topraklar üzerinde rahat hareket edememesi için yapıldığını ifade etti.

Bir ay önceye kadar bölgeyle ilgili tartışma Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak edip etmeyeceği üzerineydi. Ancak mevcut durumda Ukrayna kuvvetlerinin karşı saldırılarda bulunması, tabloyu beklenmedik şekilde değiştirdi.

Miller, her şeye rağmen savaşın genel sicilinde Rusya’nın ilerlediğini, yeni alanlarda cephe hazırladığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.