Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Çekilmek Zorunda Kaldı! Savaşın Seyri Değişiyor mu?

Ukrayna kuvvetleri Rus kuvvetlerine sürpriz saldırılar düzenleyerek kaybettikleri bölgeleri geri almaya devam ediyor. Ruslar yeniliyor mu? İşte detaylar,
Rusya Çekilmek Zorunda Kaldı! Savaşın Seyri Değişiyor mu?
HABER GİRİŞ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın kontrol altında tuttuğu bölgelere sürpriz saldırılar düzenleyerek Rusya’yı şaşırttıklarını, Kharkiv bölgesi ve çevresinin Ukrayna kuvvetleri tarafından geri kazanıldığını duyurmuştu.

Zelenskiy, savaşın genel durumunun Ukrayna lehine değiştiğini belirtmişti. Askeri stratejistler, Ukrayna’nın yaptığı sürpriz saldırılar sonucunda Rus kuvvetleri Kharkiv çevresindeki tüm bölgeden çekilmek zorunda kaldığını belirtiyor.

Söz konusu bölge, Ukrayna’nın en büyük şehirlerinden biri ve Rusya’ya oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı, uzun zamandır Rusya’nın kontrolünde olan bölgeyle ilgili yaptığı açıklamada, bölgedeki düzinelerce kasaba ve ilçenin yeniden ele geçirildiğini duyurdu.

Ele geçirilen bölgeler arasında Rus kuvvetleri için tedarik merkezi ve üst olarak kullanılan stratejik olarak önemli İzyum kasabası ve önemli demiryolu merkezi olan Kupiansk da yer alıyor.

Moskova güçleri, 24 Şubat’tan beri Harkov’u işgal etmeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Kharkiv bölgesindeki önemli noktaların da Ukrayna kuvvetleri tarafından tekrar kontrol altına alınması soru işaretlerine neden oluyor. Rusya’nın bölgelerdeki etkinliği azaldı ve Rusya’nın amaçlarına ulaşma konusundaki şüpheler artmış durumda.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı General Valeriy Zaluzhnyi, Rus işgali altındaki toprakların yaklaşık 3.000 kilometrekaresinin geri kazanıldığını dile getirdi.

Zaluzhnyi, sadece güneye ve doğuya değil, aynı zamanda kuzeye de ilerlemeye başladıklarını belirtti.

Rus devlet haber ajansı Tass’a göre, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, gazetecilere verdiği demeçte Kalakleya ve İzyum’da Rus birliklerinin yeniden toplandığını ve Donetsk bölgesinde yeniden konuşlandırıldığını belirtti.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rus birliklerinin Harkov’dan çekildiğini ancak az da olsa bazı direnişlerin olduğunu duyurdu.

Bundan Sonra Rusya-Ukrayna Savaşında Neler Olacak?

Analistler, Ukrayna’nın kaybettiği toprakları geri alma konusunda başarılı olduklarını, ancak yine de savaşın sona ermekten uzak olduğunu kaydetti.

Araştırma Bilimcisi Dmitry Gorenburg, Rus kuvvetlerinin ilerleme konusundaki azimlerinin kaybolduğunu, işgalci askerlerin tükenmiş hissettiklerini söyledi.

İngiltere’den yetkililerin açıklamalarına göre Ukrayna, kısa süre içinde büyük başarılara imza attı. Bu başarıların Rusya’nın işgal çabalarını büyük oranda etkilediğini aktardı.

Savaş Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılan analize göre Ruslar korkunç bir zaman ve mekan ikilime içerisinde sıkıştı. Enstitü, Rusya’nın Donetsk’ten tamamen çekilmek zorunda kalabileceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.