Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’nın NATO Üyeliği Konusu Temmuz Zirvesinde Yok

NATO, Ukrayna'ya büyük yardım fırsatları sunacağı ancak Temmuz ayındaki zirvesinde ülkenin üyelik sürecinin görüşülmeyeceği açıklandı. İşte detaylar;
Ukrayna’nın NATO Üyeliği Konusu Temmuz Zirvesinde Yok
HABER GİRİŞ

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) Ukrayna’ya desteğini sürdüreceği ancak Temmuz ayında Litvanya’da yapılacak zirvede NATO üyeliğine dair herhangi bir ilerleme sağlamayacağı öne sürüldü.

Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığı Batı medyası haberine göre NATO ittifak yetkilileri ve diplomatlarının Ukrayna için acil destek önlemlerini artıracağı bildirildi. Ancak ülkeye sözde istenen NATO üyelik statüsünün verilmeyeceği bir teklifin getirileceği belirtildi.

Konuya yakın bir kaynağın paylaştığına göre çözümün 11-12 Temmuz tarihlerinde Vilnius’ta yapılacak NATO zirvesinde sunulacağına işaret edildi.

Almanya Ukrayna’nın NATO Üyeliğine Karşı

ABD ve Birleşik Krallık’tan farklı olarak Almanya’nın Ukrayna’nın üyeliğine karşı başlıca muhalif olmaya devam ettiği kaydedildi. Almanya’nın nükleer bir güçle topyekun bir çatışmaya giren ülkenin NATO üyeliği için iyi bir aday olmadığını savunuyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski geçen hafta Ukrayna’nın çatışma bitene kadar NATO’ya katılmayacağının açık olduğunu ifade etmişti. Ancak Ukrayna’nın en kısa sürede Batılı müttefiklerinden ittifak daveti almayı umduğunu da söylemişti.

GCM Yatırım Banner

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Nisan ayında tüm NATO üyelerinin desteği ile Ukrayna’nın eninde sonunda bloğa katılacağını ifade etmişti. Daha sonrasında Stoltenberg’in açıklamasına Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise karşı çıkmıştı.

Sputnik haberinde Zelensky’nin, Ukrayna’nın NATO üyeliği için hızlandırılmış başvuruda bulunduğunu duyurduğunu anımsattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.