Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’nın Kredi Notu Bir Kez Daha Düşürüldü

Askeri çatışma sonrası Ukrayna’nın kredi notunu aşağı çeken S&P, üç kademe daha düşüşe gitti. İşgal altındaki ülkenin kredi notu CC olarak güncellendi.
Ukrayna’nın Kredi Notu Bir Kez Daha Düşürüldü
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Ukrayna’nın kredi notunu düşürdü.

S&P, Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği askeri operasyonun ardından kredi notunda düşüşe gitmişti. Ukrayna’nın kredi notubu “B”den “B-“ye, ardından “CCC+”ya çekmişti.

İki aylık aranın ardından S&P, kredi notunu 3 kademe daha aşağı getirerek “CC” olarak güncelledi.

S&P raporunda, işgal altındaki ülkenin kredi not görünümünün “negatif” olarak devam edeceği bildirildi. Not düşüşünün sebebi dış borcu yeniden yapılandırma ihtimali olarak gösterildi.

İstatistiksel derecelendirme kuruluşları arasında yer alan Fitch de geçen hafta Ukrayna’nın kredi notunu CCC’den C’ye düşürmüştü.

GCM Yatırım Banner

Rusya-Ukrayna Çatışması Makroekonomik Beklentileri Etkileyebilir

S&P’nin 28 Temmuz tarihli raporunda Rusya-Ukrayna çatışmasının dünyadaki makroekonomik beklentileri ve kredi koşullarını derinden etkileyebileceğinden bahsedildi.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uyguladığı yaptırımların sınırlı ticaret ve sermaye akışları riskini artıracağı eklendi. Genel güven ve iş koşulları üzerinde ağırlık yaratabileceği de paylaşıldı.

Raporda yükselen jeopolitik riskin daha geniş sonuçlara yol açabileceği uyarısı yer aldı.

Ayrıca uluslararası yaptırımlar, adli işlemler ve sermaye kontrolleri gibi ödeme kısıtlamalarının temerrüt olasılığını artırdığı söylendi.

Ukrayna 20 Milyar Dolarlık IMF Kredisi İstemişti

24 Şubat’ta başlayan işgal sonrası Ukrayna ekonomisi 2022 yılında yüzde 35 ila 45 daralma ve aylık 5 milyar dolarlık mali açık sorunu yaşadı.

Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Kyrylo Shevchenko geçen hafta yaptığı açıklamada, savaşın yaralarını sarabilmek için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 15-20 milyar dolarlık bir kredi anlaşması gerçekleştirmek istediklerini açıkladı.

Shevchenko, Kiev’in talebini IMF’ye ilettiklerini ve 2-3 yıl içinde stand-by düzenlemesi şeklinde 20 milyar dolarlık fon için istişare halinde olduklarını duyurdu.

Buna ek olarak İngiltere Merkez Bankası ile bir swap anlaşması yapmayı umduğunu da paylaştı.

IMF’nin Ukrayna’ya verdiği son kredi, acil finansman desteği adıyla Mart ayında 1,4 milyar dolar oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.