Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’nın Talebi Belli Oldu: 20 Milyar Dolarlık IMF Kredisi

Ukrayna Merkez Bankası Başkanı Kyrylo Shevchenko savaşın yaralarını sarabilmek için IMF ile 15-20 milyar dolarlık bir kredi anlaşması gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Detaylar haberde;
Ukrayna’nın Talebi Belli Oldu: 20 Milyar Dolarlık IMF Kredisi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Merkez bankasının başındaki Kyrylo Shevchenko, ülkenin savaştan zarar gören ekonomisini desteklemeye yardımcı olmak için IMF ile yıl sonundan önce 15-20 milyar dolarlık bir program için anlaşmaya varmayı hedeflediklerini söyledi.

24 Şubat’ta başlatılan Rusya işgaliyle büyük yaralar alan Ukrayna, 2022 yılında yüzde 35 ila 45 ekonomik daralma ve aylık 5 milyar dolarlık mali açıkla karşı karşıya. Bununla birlikte büyük ölçüde Batılı ortaklarından gelen dış finansmana bağımlı bir durumda.

Shevchenko: “Talebimizi IMF’ye İlettik”

Londra ziyareti sırasında konuşan 49 yaşındaki Shevchenko, Kiev’in talebini IMF’ye zaten sunduğunu ve şimdi iki veya üç yıl içinde stand-by düzenlemesi şeklinde 20 milyar dolar sağlanacağını umduğu yeni finansman konusunda fonla istişare halinde olduğunu söyledi. Hükümet yetkilisi ayrıca İngiltere Merkez Bankası ile “haftalar içinde” bir swap hattı üzerinde anlaşmayı umduğunu söylerken miktar hakkında bilgi vermedi.

Ukrayna, böylelikle Washington merkezli kredi kuruluşundan ihtiyaç duyduğu yeni finansmana ilk kez bir rakam koymuş oldu. 20 milyar dolarlık bir program, Arjantin’den sonra şu anda aktif olan ikinci en büyük IMF kredisi olacak.

IMF’nin Ukrayna’ya verdiği son kredi, Mart ayında anlaşmaya varılan 1,4 milyar dolarlık acil finansman desteğiydi .

GCM Yatırım Banner

Programa Bu Yıl Başlanması Umuluyor

IMF, savaş sırasında her zaman Ukrayna’nın ortağı olarak hareket etti. Umudum bu yıl programa başlamak” ifadelerini kullanan Shevchenko, yeni bir programın ekonomiyi istikrara kavuşturmaya yardımcı olacak önlemler sağlaması gerektiğini söyledi. Bunun esnek döviz kuru, döviz piyasasında sınırlama olmaması, bankacılık sektöründeki sorunlu kredilerin azaltılması ve dengeli bir maliye politikası gibi savaş öncesi koşullara dönüşü sağlayabileceğini belirtti.

Kiev, bunun dışında uluslararası kreditörleriyle likidite sıkışıklığını hafifletmek için borç ödemelerinin dondurulması konusunda görüşmelerini sürdürüyor. Döviz geliri ve likidite üzerinde bir miktar rahatlamanın, geçen hafta Moskova ile Kiev arasında, işgalinden bu yana Rusya tarafından ablukaya alınan Ukrayna limanlarına giriş ve çıkışların güvenli geçişine izin veren anlaşma ile birlikte gerçekleşmesi umuluyor.

Shevchenko bununla birlikte, bu gelirlerin ve sevkiyatların ancak merkez bankasının “muhafazakar” tahminlerine göre ihracatın ayda 5 milyon tona ulaşabileceği ve 2023’te yaklaşık 5 milyar dolar üretebileceği önümüzdeki yıl ciddi bir şekilde toparlanabileceğini söyledi.

Merkez bankasının döviz piyasalarına müdahalesinin yanı sıra tahvil alım programından da bahseden Shevchenko, her ikisinin de şimdilik devam edeceğini, ancak savaş biter bitmez sona ereceğini söyledi.

Parasal finansman sağlamak hayatımdaki en acı verici karardı, ancak savaş sırasında bunun gerekli olduğunu anladık” diyen Shevchenko sözlerini şöyle sonlandırdı:

Savaşın sonuna kadar biz ve Maliye Bakanlığı, parasal finansmanı ve iç borç piyasasını kullanarak tüm bu zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışmaya devam etmeliyiz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.