Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’nın Ayrılıkçı Kentlerinde Rusya’ya Katılım Referandumu Başladı

Ukrayna’daki Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya kentleri Rusya’ya katılmak için referandum sürecini başlattı. Son gelişmeler haberde...
Ukrayna’nın Ayrılıkçı Kentlerinde Rusya’ya Katılım Referandumu Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam derken, bölgede işgal altında olan ayrılıkçı kentlerde referandum süreci başladı. Geçtiğimiz günlerde Luhansk, Donetsk Zaporijya ve Herson yönetimleri Rusya’ya katılmayı oylayacaklarını açıklamıştı.

Kiev yönetimi ise oylamanın zorunlu olduğunu ve sakinlerin katılmadıkları takdirde cezalandırılmakla tehdit edileceğini söyledi.

Ukrayna’nın Karşı Saldırıları Süreci Hızlandırdı

Bölgelerin Rusya’nın bir parçası olup olmayacağına ilişkin oylamalar, Ukrayna’nın bu ayın başlarında bir karşı saldırıda geniş toprak parçalarını geri almasından sonra başladı. Rusya’nın yedi aylık savaşı on binlerce insanı öldürdü, milyonlarca insanı yerinden etti ve küresel ekonomiyi alt üst etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu hafta Ukrayna’da savaşmak üzere 300.000 kişiyi askere almak için kısmi seferberlik ilan etmişti. Putin ayırca Batı’ya yönelik sert uyarılarda bulunmuştu.

Moskova, dört bölgeyi Rusya’ya dahil ederek, onları geri almak için yapılan saldırıları kendisine yapılan bir hareket olarak gösterebilir. Referandumlar, dört bölgede Moskova’da yerleşik yetkililer tarafından aylardır tartışılıyordu. Ukrayna’nın son günlerdeki başarılı operasyonları bu sürecin hızlanmasına neden oldu.

GCM Yatırım Banner

Oylama Salı’ya Kadar Sürecek

Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzde 15’ini temsil eden Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya eyaletlerinde oylama Cuma’dan Salı’ya kadar sürecek. Referandumlar Batı tarafından geniş çapta gayrimeşru ve yasadışı ilhakın habercisi olarak kınandı.

Seçimleri izleyen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Ukrayna yasalarına veya uluslararası standartlara uymadığı ve bölgelerin güvenli olmadığı için sonuçların yasal bir anlamı olmayacağını bildirdi.

Ukrayna’nın Luhansk bölge valisi Serhiy Gaidai, Rusya’nın elindeki Bilovodsk kasabasında bir şirket yöneticisinin çalışanlara oylamanın zorunlu olduğunu ve katılmayı reddedenlerin kovulacağını,, isimlerinin güvenlik servislerine verileceğini söyledi.

Rusya ise referandumların bölgedeki insanlara görüşlerini ifade etme fırsatı sunduğunu savunuyor. Ukrayna, Rusya’nın referandumu, 2014 yılında Kırım’ı ele geçirmesine benzer şekilde ilhak bahanesi olarak kullanmak niyetinde olduğunu öne sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın