Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’nın 2022 Yılı GSYİH Düşüş Beklentisi Arttı

Ukrayna Ekonomi Bakanı Yulia Svyrydenko, ülkenin 2022 yılındaki gayri safi yurtiçi hasıla beklentisini güncelledi. Detaylar haberde;
Ukrayna’nın 2022 Yılı GSYİH Düşüş Beklentisi Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Ekonomi Bakanı Yulia Svyrydenko, Çarşamba günü ülke ekonomisine dair yeni açıklamalarda bulundu. Svyrydenko, bu yılın gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) tahminini güncelleyerek yüzde 39’luk bir daralmanın beklendiğini ifade etti.

Daha önceki düşüş beklentisinin yüzde 35 olduğunu söyleyen Svyrydenko, Rusya’nın son haftalarda sivil altyapıyı tahrip etmesinin GSYİH daralmasına dair beklentilerin değişmesine neden olduğunu belirtti.

ABD’li üst düzey yetkililerle görüşmek üzere Washington’da bulunan Svyrydenko, Çarşamba günü gazetecilere konuştu.

Ukrayna hükümetinin dış bütçe yardımına ihtiyaç duymaya devam edeceğini belirtti. Ancak aynı zamanda personeli azaltarak ve devlete ait daha küçük işletmeleri özelleştirerek hükümet maliyetlerini azaltmak için adımlar attıklarını da ifade etti.

Ülkenin Bütçe Açığı Son Gelişmelerle Büyüdü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski geçen ay yaptığı açıklamada ülkesinin önümüzdeki yıl beklenen bütçe açığını karşılamak için 38 milyar dolara ihtiyacı olduğunu söylemişti. Zelenski yollar, köprüler ve okullar da dahil olmak üzere en acil altyapı onarımları için çalışmaya başlamak için ilk etapta 17 milyar dolara gereksinim duyulduğunun altını çizmişti.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda Başbakan Birinci Yardımcısı olarak da görev yapan Svyrydenko, bu tutarların henüz 10 Ekim’den bu yana Rus füzelerinin sivil altyapıya verdiği büyük zararı yansıtacak şekilde revize edilmediğini sözlerine ekledi.

“ABD Sözlerini Hep Yerine Getirdi”

Svyrydenko’ya, Kongre’deki Cumhuriyetçi liderlerin ABD’nin Ukrayna’ya yardımını keseceklerini öne süren son yorumları hakkında bir soru soruldu. Bakan, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı mücadelesinin varoluşsal bir mücadele olduğunu ve kaybederse tüm dünya düzeninin değişeceğini söyledi.

Hiçbir Cumhuriyetçi liderle görüşmediğini, ancak ABD’nin 24 Şubat’ta savaşın başlamasından bu yana verdiği sözleri sürekli olarak yerine getirdiğini belirtti.

Ukrayna’nın uluslararası yardım harcamaları hakkında net kayıtlar sağladığını belirterek, uluslararası fonlar için bir koordinasyon platformu kurma çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Svyrydenko’nun ABD’li yetkililerle yaptığı görüşmeler büyük ölçüde teknik konuları kapsadı. Elektrik üretimini ciddi şekilde azaltan Rus saldırılarının ardından, ülke genelinde kurulursa 1 megawatt güç tasarrufuna yardımcı olabilecek transformatörler, jeneratörler ve hatta LED ampuller dahil belirli ihtiyaçlara odaklandı.

Ukrayna’nın ayrıca, Rus füze saldırılarından çok etkilenen Ukraynalı çelik üreticilerine yardım etmek için ABD çelik tarifelerinin askıya alınmasının bir yıl boyunca uzatılmasını istediğini söyledi. Svyrydenko, konuyu Çarşamba günü Washington’da yaptığı bir toplantıda ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai ile müzakere ettiğini belirtti.

Bakan ayrıca Salı günü, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ile bir araya geldi. Raimondo, ABD hükümeti ve özel sektörün, sivil altyapıyı yeniden inşa etmeye yönelik çabaları da dahil olmak üzere Ukrayna’ya güçlü desteğin devam edeceğini taahhüt etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.