Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’dan Rusya’ya Nükleer Santral Konusunda Yeni Suçlama

Ukrayna, Rusya'nın Zaporijya nükleer santralindeki güç bloklarını şebekeden ayırmayı planladığını söyleyerek suçlamalarına bir yenisini ekledi. Detaylar haberde;
Ukrayna’dan Rusya’ya Nükleer Santral Konusunda Yeni Suçlama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşta son döneme damgasını vuran Zaporijya nükleer santralindeki anlaşmazlıklar ve karşılıklı suçlamalar devam ediyor. Ukrayna cephesinden bugün Rusya’ya yeni bir suçlama daha geldi.

Normal şartlarda tesisi denetleyen en üst düzey Ukrayna devlet kuruluşu olan Energoatom, Cuma günü yaptığı açıklama ile bir önemli iddia daha ortaya attı.

Açıklamada, Rus kuvvetlerinin Zaporijya nükleer santralindeki işleyen güç bloklarını kapatmayı ve onları Ukrayna elektrik şebekesinden ayırmayı planladığının altı çizilirken şu ifadelere yer verildi:

“Rus işgal güçlerinin yakın gelecekte elektrik bloklarını kapatmayı ve Ukrayna güç sistemine giden elektrik besleme hatlarından ayırmayı planladığına dair bilgiler var. Rus ordusu şu anda, nükleer yakıt soğutma sistemleri için harici bir güç kaynağının yokluğunda güç üniteleri kapatıldıktan sonra açılması gereken dizel jeneratörler için yakıt tedarikçileri arıyor.”

Ukrayna’dan Büyük Çaplı Provokasyon Suçlaması da Var

Önceki açıklamasında tesis işçilerinin baskı altında ve aynı zamanda tehlikede olduğuna inandığını söyleyen Energoatom ayrıca Rusya’nın tesiste büyük çaplı bir provokasyon yapmaya hazırlandığına inandığını da belirtti.

GCM Yatırım Banner

Hatırlanacağı üzere Moskova cephesi de Kiev’i bölgede bir provokasyon planlamakla suçlamıştı. Açıklamada, Rusya’yı suçlamak hedefli provokasyonun radyasyon sızıntısı içerebileceği belirtilmişti.

Avrupa’nın en büyüğü olan devasa nükleer santral, Mart ayında Rus kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Altı reaktöründen sadece ikisi tam kapasite çalışmasına rağmen tesiste hala Ukraynalı teknisyenler çalışıyor.

Santralin kapatılmasının özellikle güney bölgesindeki Ukrayna tedarikleri üzerinde yeni bir baskı oluşturacağı belirtiliyor. Ukrayna, bağımsızlığından bu yana yaşadığı en zorlu kışa ve olası bir enerji kıtlığına hazırlanıyor.

BM Genel Sekreteri: Elektrik Ukrayna’ya Ait

Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cuma günü yaptığı açıklamada nükleer santralde üretilen elektriğin Ukrayna’ya ait olduğunu ve bu ilkeye tamamen saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki Odesa limanında gazetecilere verdiği demeçte, santralin askerden arındırılması gerektiğini de ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.