Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’da Krizi Aşma Çalışmaları: Yakıt Vergisi Geri Dönüyor

Savaş içindeki Ukrayna'da bütçeyi dengeleyebilmek adına yakıttan alınan tüketim vergisinin geri döndürülmesine karar verildi. Detaylar haberde;
Ukrayna’da Krizi Aşma Çalışmaları: Yakıt Vergisi Geri Dönüyor
HABER GİRİŞ

Rus işgalinin derin yaralar açtığı Ukrayna’da yetkililerin zor durumdaki bütçeyi artırmak için çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor.

Bütçeyi yenileme ve dengeleme hedefli çalışmalarda yeni bir karar alındı. Buna göre yakıt üzerinden alınan tüketim vergisi yeniden başlatılacak.

Ukrayna’da Yakıtta ÖTV Geri Dönüyor

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna hükümetinin parlamentoya benzin ve motorin üzerindeki tüketim vergisinin kısmen geri gelmesi teklifinde bulunduğunu söyledi.

Bunun nedeni olarak ise Rusya ile aylarca süren savaş nedeniyle tükenen devlet bütçesini artırmak gösterildi.

Kubrakov, özel tüketim vergisinin (ÖTV) 1.000 litre başına 100 euro (101.96 dolar) olarak yeniden başlatılmasının, aylık yaklaşık 5 milyar dolarlık bir açığın ortasında devlet bütçesine her ay ortalama 2-3 milyar Ukrayna grivnası (135.54 milyon dolar) destek sağlayabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Kubrakov televizyonda yayınlanan bir brifingde “Maliye bakanlığı zorlu bir durumda. Daha önce iptal edilen vergilerden bütçeye ek gelirler gerekli ve önemlidir” ifadelerini kullandı.

Uygulama Önümüzdeki Birkaç Ay İçinde Devreye Girecek

Temmuz ayında durumun istikrar kazandığını ve benzin istasyonlarında yeterli yakıtın bulunduğunu söyleyen Bakan ayrıca, verginin Eylül veya Ekim ayında başlatılabileceğini belirtti.

Akaryakıt dünya pazarında ucuzlarken, tüketim vergisinin kısmi olarak yeniden başlatılmasının Ukrayna’da perakende fiyatlarında önemli bir artışa neden olmaması gerektiğini de ifade etti.

Ukrayna, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesi ve lojistik zincirleri kesmesinin ardından, benzin için 213 Euro ve dizel yakıt için 140 Euro olan tüketim vergisini Mart ayı içinde iptal etmişti.

Ülke, tükettiği yakıtın büyük kısmını Belarus ve Rusya’dan ithal ediyordu. Parlamento, işletmelerin iç pazarı Avrupa’dan gelen yakıtla doldurmaya yetecek kadar kar elde etmelerine yardımcı olmak için tüketim vergisini iptal etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.