Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Uydu Sorununa Açıklık Getirdi: Terminale Kedi Girmiş

Ukrayna, Starlink uydu sisteminde yaşanan sorunun nedenini açıkladı. Terminale kedi girdiği ve iletişimde aksamaların yaşandığı duyuruldu.
Ukrayna Uydu Sorununa Açıklık Getirdi: Terminale Kedi Girmiş
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna’nın, ABD’li iş insanı Elon Musk’ın şirketi SpaceX’ten aldığı Starlink uydu sistemiyle ilgili yaşananlar gündem olmaya devam ediyor. Savaş ortamında iletişim alt yapısı çöken Kiev’in Starlink uydu sisteminde son dönemde yaşadığı aksaklıklar hakkında yeni bir açıklama geldi.

Uydu interneti hizmetinde sorun yaşayan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, aksaklıkların kedilerden kaynakladığını açıkladı.

Hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte sıcak alan arayan kedilerin, terminallere yöneldiği ve ısınan cihazların üzerinde konumlandıkları belirtildi.

Ukrayna ordusu uzmanları, toplu halde hareket eden kedilerin ısınan uydu antenlerine yöneldiklerini açıkladı.

Antenlerin kediler yüzünden tam kalitede çalışmadığı ve askeri birlikler arasında iletişim sorunu yaşandığı söylendi.

Benzer durum daha önce de yaşanmış, geçen kış Starlink’te sorun yaşanmıştı. O dönemde espriyle karşılanan bu olay, kamuoyunun gündeminde yer edinmişti.

Beş kedinin bir Starlink anteninin üzerinde oturduğu fotoğraf paylaşılarak, “Starlink, kediler uydunun soğuk günlerde ısı verdiğini öğrenene kadar harika çalışıyordu” yorumu yapılmıştı.

Starlink Twitter
Kaynak: Twitter

Musk Starlink Konusunda Kararlılık Göstermemişti

Ünlü girişimci Musk, Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra savaş mağduru olan Kiev’in iletişiminin sekteye uğramaması için Starlink hizmetini ücretsiz olarak sunmuştu.

Ancak 8 ay kadar sonra yüksek faturaları gerekçe göstererek, Ukrayna’ya verdiği teknik desteği keseceğini duyurmuştu. Bu karar ise tepkiyle karşılanmıştı.

Musk, söz konusu hizmetin belirsiz süreliğine verilecek maddi boyutta olmadığını söyleyerek, maliyetlerin karşılanması için Pentagon’a talepte bulunmuştu. ABD tarafı, finansman için Musk ile görüştüğünü açıklamıştı.

Bu gelişmelerin ardından ünlü iş insanı, Ukrayna’ya sunduğu destekle ilgili tekrar karar değiştirerek Starlink için verdiği sözü tutacağını duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu