Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna: Türkiye Garantör Ülke Olmak İçin Yetersiz Bir Güç

Çavuşoğlu ve Lavrov’un Karadeniz’deki tahıl sevkiyatı hakkında yaptıkları açıklamalara Ukrayna’dan yanıt gecikmedi. Detaylar haberde;
Ukrayna: Türkiye Garantör Ülke Olmak İçin Yetersiz Bir Güç
HABER GİRİŞ

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün Ankara’da ortak basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında Ukrayna ve Rusya’dan dünyaya ihraç edilecek tahıl konusunda alınan kararlar paylaşıldı. Çavuşoğlu’nun tahıl koridoru söylemine Ukrayna tarafından yanıt geldi.

Türkiye Güvenli Geçişi Garanti Altına Alacak Kadar Güçlü Değil

Çavuşoğlu, bugün düzenlenen basın açıklamasında Birleşmiş Milletler’in (BM) güvenli koridorlar açma planı ile ilgili, “Gemilerin denetlenmesi dahil BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında iş birliğini içeren bir plandan bahsediyoruz” şeklinde konuştu.

Gün içinde Ukrayna tarafından yanıt gecikmedi.

Ukrayna’nın Tahıl Tüccarları Birliği (UGA) Başkanı Serhiy Ivashchenko, Kiev’de online olarak gerçekleştirilen tahıl konferansında konuşma yaptı. Ivashchenko, Türkiye’nin Ukrayna tahılının Karadeniz’den güvenli geçişini garanti altına alacak kadar güçlü olmadığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Konferansta, kargo güvenliğini sağlamak için Türkiye’nin garantör olarak yetersiz bir güç olduğu vurgulandı.

Mayınların Temizlenmesi En Az 2-3 Ay Sürer

Lavrov, basın toplantısında tahıl sevkiyatına devam etmek için mayın sorununu çözme sorumluluğunun Ukrayna’da olduğunu söyledi.

Ivashchenko ise Karadeniz’deki Ukrayna limanlarının mayınlardan arındırılmasının en az 2-3 ay süreceğini belirtti. Bunun için Türk ve Romen donanmalarının yardımının gerekeceğini ekledi.

Ayrıca Ukrayna tarafı, Karadeniz üzerinden gerçekleştirilecek tahıl ihracatları için bir indirime dair herhangi bir görüşmenin gerçekleştirilmediğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.