Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Savaş Suçlarının Toplamda 15 Bini Geçtiğini Bildirdi

Savaşın başlamasından bu yana Ukrayna'da yaklaşık 15.000 şüpheli savaş suçu rapor edilirken, bunlara her gün 200 ila 300 suçun eklendiği açıklandı.
Ukrayna Savaş Suçlarının Toplamda 15 Bini Geçtiğini Bildirdi
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasında şubat ayında başlayan savaş içerisinde çok fazla suç işlendiğine dair iddialar yer alıyor. Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova savaşın başladığı günden bu yana toplamda 15 bin savaş suçunun işlendiğini söyledi. Venediktova yaklaşık 600 şüphelinin kimliğinin belirlendiğini ve 80 kovuşturmanın başladığını ifade etti.

Başsavcı şüphelilerin listesinin Rusya’nın üst düzey askeri, politikacıları ve propaganda ajanlarını içerdiğini sözlerine ekledi. Rusya savaşın başından bu yana sivilleri hedef aldığını ve savaş suçlarına karıştığını reddediyor.

Veneditkova, iddia edilen 15.000 savaş suçundan birkaç bininin doğu Donbas bölgesinde tespit edildiğini söyledi. Ukrayna Başsavcısı bölgedeki iddia edilen savaş suçları arasında yetişkinlerin ve çocukların vakaları da dahil olmak üzere insanların Rusya’nın farklı bölgelerine olası zorla nakledilmesinin yer aldığını ifade etti.

Rus Kontrolündeki Bölgelere Erişim Yok

Başsavcı işkence, sivillerin öldürülmesi ve sivil altyapının tahrip edilmesinin de şüpheli savaş suçları olduğunu da sözlerine ekledi. Doğu bölgesiyle ilgili soruşturmaların başlamasına rağmen, Ukraynalı yetkililerin Rus kontrolündeki bölgelere erişimi bulunmuyor. Yetkililer tahliye edilenlerle ve savaş esirleriyle görüştüklerini belirtiyor.

Venediktova, Estonya, Letonya ve Slovakya’nın da soruşturma çalışmalarına katıldığını söyledi. Polonya ve Litvanya bu çalışmalara destek veriyordu. Uluslararası Ceza Mahkemesi, soruşturmalara yardımcı olmak için şimdiye kadarki en büyük soruşturma ekibini Ukrayna’ya gönderdi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Açıklama iki Rus askerinin sivil alanları bombalamaktan Ukrayna’da 11 buçuk yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından geldi. Ukrayna’da yargılanan ilk Rus askeri Çavuş Vadim Shishimarin, geçen hafta bir sivili öldürmekten ömür boyu hapse mahkum edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.