Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna ile IMF Arasında Finansman Paketi Anlaşması!

Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna, IMF ile 15,6 milyar dolarlık finansman paketi üzerinde anlaşma sağladı.
Ukrayna ile IMF Arasında Finansman Paketi Anlaşması!
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna, bir yılı aşkın zamandır Rusya’nın işgaline karşı direnmeye çalışıyor. Kararlı duruşunu bozmayan ülke, Avrupa ve ABD tarafından gelen desteklerle de mücadele etmeyi sürdürüyor. Son olarak da Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir finansman paket üzerinde anlaşma sağladı.

IMF tarafından yapılan açıklamaya göre yeni bir 48 aylık genişletilmiş fon kolaylığı düzenlemesi ile desteklenecek bir dizi makroekonomik ve mali politika üzerinde anlaşma yapıldı.

Ukrayna makamlarının talebi üzerine, Gavin Gray liderliğindeki bir IMF ekibinin 8-15 Mart 2023 tarihlerinde Varşova’da Ukraynalı yetkililerle 4 yıllık bir ekonomik program hakkında görüşmeler yaptığı belirtildi.

Gavin Gray tarafından aktarılan bilgiye göre IMF ile Ukrayna arasında 15,6 milyar dolarlık 4 yıllık IMF destekli bir program üzerinde personel düzeyinde anlaşmaya varıldı.

Makroekonomik Zorluklar Devam Ediyor

Anlaşmanın, IMF’nin Ukrayna’yı desteklemeye yönelik devam eden taahhüdünü yansıtıyor ve program süresince Ukrayna’nın uluslararası bağışçıları ve ortaklarından büyük ölçekli imtiyazlı finansmanın seferber edilmesine yardımcı olmasının beklendiğini söyledi.

Rusya’nın işgalinin ekonomi üzerinde yıkıcı etkileri olduğunu belirten isim, “2022’de faaliyet yüzde 30 azaldı, sermaye stokunun büyük bir kısmı yok oldu ve yoksulluk seviyeleri tırmandı. Şokun ölçeği ve mali açığın genişlemesi nedeniyle akut makroekonomik zorluklar devam ediyor.” ifadesine yer verdi.

Bu programın, son derece yüksek belirsizlik altında borç verme politikasına uygun olarak tasarlandığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu