Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna ile EBRD Arasında Ortak Enerji Girişimleri Gündemde

Ukrayna ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası enerji sektöründe ortak girişimlerin hayata geçirilmesini görüştü. Detaylar haberde;
Ukrayna ile EBRD Arasında Ortak Enerji Girişimleri Gündemde
HABER GİRİŞ

Ukrayna Başbakanı Denis Shmygal ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, ülkenin başkenti Kiev’de enerji sektöründe ortak girişimlerin hayata geçirilmesini görüştü.

Shmygal, Renaud-Basso ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından X sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

EBRD, Ukrayna’ya 3 Milyar Euroluk Yatırım Yapacak

Başbakan, EBRD’nin Ukrayna’nın kilit ortakları arasında yer aldığını ifade etti.

Görüşmede özellikle enerji alanında ortak girişimlerin uygulanmasının tartışıldığını söylerken kritik altyapıların ve özel sektörün işleyişini sürdürmeye olanak sağlayan EBRD’ye destekleri için teşekkür etti.

Ukrayna Başbakanı EBRD Görüşmesi
Kaynak: X / @Denys_Shmyhal

EBRD’nin iki yıl içerisinde Ukrayna’ya 3 milyar euro tutarında yatırım yapmayı taahhüt ettiği bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Enerji sektörü de dahil olmak üzere taraflarca ele alınan ortak girişimler konusunda EBRD’nin Ukrenergo ve Naftogaz ile yeni projeler hazırladığını belirtti.

2023 GSYİH Büyüme Tahmini Yüzde 1

Öte yandan, EBRD’nin bölgesel ekonomik beklentiler raporunda “2023 yılında Ukrayna’daki ekonomik büyümenin, Ocak-Şubat dönemindeki derin negatif yıllık büyümeyi yansıtacak şekilde yüzde 1 olması bekleniyor. 2024 yılında ise yüzde 3 büyüme tahmin ediliyor.” ifadeleri yer aldı.

EBRD, Ukrayna’nın GSYİH’sının 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 10,5 düştüğünü, ancak dış finansman akışının 2022’ye göre daha fazla olduğunu ve makroekonomik istikrarı desteklemek için yeni bir IMF programının yürürlükte olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.