Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna: Doğudaki Şiddetli Çatışmalar Nedeniyle Müzakereler Çökebilir

Ukrayna, ülkenin doğusunda devam eden çatışmaların şiddeti nedeniyle Rusya ile müzakerelerin sonlanabileceği konusunda uyardı.
Ukrayna: Doğudaki Şiddetli Çatışmalar Nedeniyle Müzakereler Çökebilir
Yorum

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki bölgeleri talan etmesi, zaten çalkantılı olan görüşmelerin sonlanmasına neden olabilir. Üstelik ABD’li milletvekillerinin Kiev için büyük bir yeni silah paketi sözü vermesi, savaşın üçüncü ayında Ukrayna’nın elini güçlendirmiş oldu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Cumartesi günü erken saatlerde yayınlanan açıklamalarda, Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarının kaldırılmasının zor olduğunu dile getirdi. Ancak her gün devam ettiğini söylediği barış müzakerelerinin bir parçası olduğunu da belirtti.

Interfax haber ajansı ise Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Polonyalı gazetecilere, bir aydır şahsen yapılmayan görüşmelerin Rusya’nın insanları öldürmeye ilişkin oyun kitabı nedeniyle sona erme ihtimalinin yüksek olduğunu söylediğini yazdı.

Şehirleri harabeye çeviren, binlerce insanı öldüren ve 5 milyon Ukraynalıyı yurt dışına kaçmaya zorlayan dokuz haftalık saldırıda başkenti ele geçiremeyince Moskova, doğu ve güneye odaklanmaya başladı.

Rus kuvvetleri Ukrayna’nın güneyindeki Kherson kentini ele geçirdi. Çoğunlukla Birleşmiş Milletler’in büyük bir çelik fabrikasında mahsur kalan sivilleri ve savaşçıları tahliye etmek için çaba gösterdiği liman kenti Mariupol’u işgal etti.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’ya konuşan Lavrov, işgalin başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’dan 1,02 milyon kişinin Rusya’ya tahliye edildiğini söyledi. Ukrayna ise binlerce kişinin kendi istekleri dışında Rusya’ya götürüldüğünü belirtti. Ancak bu iddialar doğrulanamadı.

İngiltere ve ABD, barış görüşmelerinde Ukrayna’ya desteklerini dile getirdiler. Ancak Kiev’i silahlandırmaya devam etmenin hayati önem taşıdığını söylüyorlar. Perşembe günü Başkan Joe Biden, ABD Kongresi’nden 20 milyar dolardan fazlası silah olmak üzere 33 milyar dolarlık yeni yardım istedi.

33 milyar dolarlık finansman, iki partili kongre desteği aldı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, paketin mümkün olan en kısa sürede onaylanmasını umduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu