Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Dışişleri Bakanı: Savaşta En Kötüsü Daha Gelmedi

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rusya’yı bir an önce kovmadan savaşın bitmeyeceğini söyleyerek, karamsar açıklamalarda bulundu.
Ukrayna Dışişleri Bakanı: Savaşta En Kötüsü Daha Gelmedi
Yorum

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği röportajda, savaştaki son durumu değerlendirdi. Ukrayna’da çok fazla Hristiyan ve Katolik’in kendileri ile birlikte öldüğünü belirten Kuleba, savaşta henüz en kötüsünün gelmediğini belirtti. Kiev’i kazandıklarını ancak güneyde ve Donbas’ta asıl savaşın başlamak üzere olduğunu ifade etti.

Heyetler arası görüşmenin sürekli devam ettiğini fakat kilit sorunların hala çözülemediğini açıkladı. Rus ordusunun bir yandan kentlerine füze ile saldırıp insanlığa karşı suç işlediğini dile getiren Kuleba, “Müzakerelerde küçük kazanımlar elde ettiğimizde askeri saldırganlıkları daha kanlı ve yıkıcı şekilde gelişiyor.” dedi.

Her şey üzerinde anlaşma sağlanana kadar eski diplomasi kuralının geçerli olduğunu ancak Rus birliklerinin diplomatik kanaldan bağımsız olarak saldırmaya devam ettiğini dile getirdi.

Ukrayna’ya silah göndermeyi reddedenlerin, aslında savaşın devamını desteklediğini, Rusları ne kadar çabuk Ukrayna topraklarından kovabilirlerse, savaşın o kadar çabuk biteceğini söyledi.

İtalya’nın savaşın başından beri doğru tarafta olduğunu, bu nedenle Mario Draghi’yi takdir ettiklerini dile getirdi.

Konuşmasına “İtalya’dan bizi savunmak için gerekli silahları bekliyoruz ve bizi Avrupa’ya tam üye olarak sokma çabasında lider ülke rolünü üstlenmesinden dolayı mutluyuz. Son olarak, barış sürecinden kaynaklanabilecek her türlü düzenlemede güvenliğimizi garanti altına almayı tercih etmeleri, büyük bir dostluk ve ciddiyet göstergesidir” sözleriyle devam etti.

Çin’in tutumuna dair yöneltilen soruya ise “Çin, ihtiyatlı şekilde tarafsız kaldı. Rusya’yı desteklediğine dair herhangi bir kanıtımız yok. Onlar için en önemli çıkar, dünya ekonomisine zarar veren bu savaşı durdurmak.” cevabını verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu