Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Büyükelçisi: Türkiye Çalıntı Buğday Satın Alıyor

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye’nin çalıntı buğday satın aldığını iddia etti. Detaylar altta;
Ukrayna Büyükelçisi: Türkiye Çalıntı Buğday Satın Alıyor
Yorum

Ukraynalı Büyükelçi Bodnar, Rusya’nın Ukrayna’dan çaldığı tahılların alıcılarından birinin de Türkiye olduğu söyledi.

“Rusya utanmaz bir şekilde Ukrayna buğdaylarını çalıyor ve bunları yabancı ülkelere satıyor, Türkiye de bunlar arasında” şeklinde demeç veren Bodnar, Türk yetkililerden konuyla ilgili destek istediğini belirtti.

Interpol’e Türkiye sularından yapılan buğday sevkiyatına dair detaylı bilgi almak adına başvuru yapıldığını ve konuyla ilgili soruşturma yürütüldüğü söyledi.

Avrupa’nın Tahıl Ambarı Ukrayna’ya İlişkin Hasat Korkusu

Ukrayna, dünyada buğday ihracatının başında gelen ülkelerden biri. Geçtiğimiz yıllarda Ukrayna tarımı büyük yükseliş yaşarken, bugün dünyanın önde gelen tahıl satıcılarından.

Avrupa’nın ekmek sepeti olarak da bilinen Ukrayna dünyanın en büyük 5’inci buğday ihracatçısı. Dolayısıyla Rusya saldırılarını sürdürürken Ukrayna üretimine ilişkin endişeler artıyor. Birçok yetkili, çatışma nedeniyle gıda kıtlığı uyarılarında bulunurken uluslararası kuruluşlar sorunu çözmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Konu üzerinde çalışanlardan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, bu hafta temkinli iyimser açıklamalarıyla gündeme geldi.

Rusya ile Ukrayna çatışmasında tahıl gibi emtia sevkiyatlarına ilişkin herhangi bir anlaşmanın hala uzak göründüğü konusunda uyardı. Müzakerelerin karmaşık olduğunu belirterek mevcut kıtlık endişelerini daha da artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu