Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Barışı için Müttefikler Türkiye’de Toplanacak

Ukrayna’nın bu yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planladığı barış zirvesine Türkiye ev sahipliği yapabilir. Ayrıntılar geliyor…
Ukrayna Barışı için Müttefikler Türkiye’de Toplanacak
HABER GİRİŞ

Konuya yakın kaynaklara göre Türkiye, Ukrayna’nın bu yıl içinde yapmayı planladığı barış zirvesine destek sağlamak amacıyla çalışan ulusal güvenlik danışmanlarının üçüncü uluslararası toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Zirveye ilişkin planlar hakkında bilgi veren kaynaklara göre toplantının bu ayın sonlarında İstanbul’da yapılması planlanıyor. Bunu Haziran ayında Danimarka’da ve Ağustos ayında Suudi Arabistan’da düzenlenen benzer toplantılar takip ediyor. Katılımcılar Ukrayna’da kalıcı barışa ulaşmaya yönelik fikirleri tartışacak.

İki kaynak, toplantının bir araya gelmesi durumunda ABD’li yetkililerin de aralarında bulunduğu sınırlı sayıda yetkilinin toplantıya katılmasının beklendiğini söyledi.

Ukraynalı ve müttefik yetkililer, Brezilya ve Hindistan gibi Rusya’nın işgaline karşı çoğunlukla tarafsız kalan ülkeleri Moskova’nın karşısında yer almaya ikna etmeye çalıştı. Müttefikler toplantıları Ukrayna’nın durumunu bu uluslara doğrudan açıklaması için bir fırsat olarak görüyor.

Gündemde Volodimir Zelenski’nimn barış planı ve Ukrayna cumhurbaşkanının bu yılın sonlarında önerilerle ilgili küresel bir zirve düzenleme çabaları yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler arasında Ukrayna yardımının bu pakete dahil edilip edilmeyeceği konusunda yaşanan çekişmeler, Meclis Başkanı Kevin McCarthy’nin tarihi bir şekilde görevden alınmasına yol açtı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.