Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna ABD’den İstediği Uzun Menzilli Silahlara Kavuştu

Ukrayna’dan yapılan açıklamada, ABD’nin uzun menzilli vurma kabiliyetine sahip silahların alındığı bildirildi.
Ukrayna ABD’den İstediği Uzun Menzilli Silahlara Kavuştu
HABER GİRİŞ

Ukrayna, Şubat ayında Rusya ile başlayan savaştan bu yana, Batılı ülkelerden silah ve para yardımında bulunuyor. Bu silah yardımının daha uzun menzilli silahlar ile desteklenmesi talebi her fırsatta iletilmişti.

Ukrayna’dan yapılan açıklamada, Rusya’nın işgalinin gidişatını değiştirmeye yardımcı olabilecek, ABD’ye ait uzun menzilli silah sistemi Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemleri’nin (HIMARS) tedarik edildiği bildirildi.

Moskova kuvvetleri, Ukrayna’nın bazı birliklerinin bir Rus kıskacı tarafından kuşatılabileceğinden korktuğu Donbas’ı ele geçirmek amacıyla Ukrayna’nın doğusunda ilerliyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, HIMARS teslimatıyla ilgili, “ABD’li meslektaşım ve arkadaşım Savunma Bakanı Lloyd Austin’e bu güçlü araçlar için teşekkür ederim! Yaz, Rus işgalciler için sıcak olacak. Bazıları için sonuncusu” ifadelerini kullandı.

Ukrayna İstediğini Aldı

Ukrayna, Donbas’taki Ukrayna mevzilerini patlatmak için yaygın olarak kullanıldığını söylediği Rus roket sistemlerine daha iyi yanıt vermesi için HIMARS sistemlerine ihtiyacı olduğunu belirtiyordu.

GCM Yatırım Banner

ABD, Kiev’den, bu uzun menzilli silahların, us topraklarına saldırmak için kullanılmayacağına dair güvence aldığını açıkladı.

Rusya, Batı’nın yüksek hassasiyetli mobil roket sistemlerinde kullanılmak üzere Ukrayna’ya daha uzun menzilli füzeler tedarik etmesi halinde Ukrayna’da henüz vurmadıkları hedefleri vuracağı konusunda uyarı yapmıştı.

Rusya diğer yandan Ukrayna’nın doğusunda şiddetli saldırılarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde Harkov’a yapılan saldırılarda onlarca insan hayatını kaybetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.