Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna, AB ve Polonya’ya Seslendi: Tahıl Kısıtlaması Kabul Edilemez

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Polonya tarafından alınan tahıl ithalat kısıtlamasına yönelik açıklama yaptı.
Ukrayna, AB ve Polonya’ya Seslendi: Tahıl Kısıtlaması Kabul Edilemez
Yorum

Ukrayna, kilit müttefikleri Avrupa Birliği ve Polonya’yı, tahıl ithalatına getirdikleri kısıtlama kararları nedeniyle tepki gösterdi. Avrupa Komisyonu’ndan bu tepki sonrası konuyu çözmek için prensipte bir anlaşmaya varıldığı açıklaması geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Polonya Büyükelçiliği ve Kiev’deki AB temsilciliğine, durumdan duyduğu hayal kırıklığını ifade eden ve Avrupa ticaret bloğu aracılığıyla tahıl ihracatına getirilen kısıtlamaların kategorik olarak kabul edilemez olduğunu iletti.

Avrupa Komisyonu ise Ukrayna tahıllarının kısıtlamalar uygulayan beş AB ülkesi üzerinden geçişine yeniden başlanması için prensipte bir anlaşmaya varıldığını açıklamıştı. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Nikolenko, bu konuyla ilgili gelen bir soruya yanıt olarak notların Komisyon’un açıklamasından önce gönderildiğini söyledi.

Duyurunun bakanlığın tutumunu değiştirip değiştirmediği sorusunu yanıtlayan Nikolenko, “Tüm Ukrayna malları için kısıtlamasız ihracat olmalı” açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan gönderilen açıklamada, “Ukrayna tarım ürünleri ihracatının Polonya, Romanya, Macaristan, Slovakya ve Bulgaristan’a derhal yeniden başlatılması ve diğer AB üye ülkelerine ihracatın engellenmeden sürdürülmesi için tüm yasal gerekçeler mevcuttur.” ifadeleri yer aldı.

Söz konusu beş ülke, Ukrayna’dan tahıl ithalatına kısıtlamalar getirirken, diğer ülkelere ihraç edilmesi amaçlanan tahılın kendi yerel pazarlarında sona erdiği ve çiftçilerin fiyatlarını aşağı çektiği yönündeki endişelerini dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu