Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Polonya, Ukrayna’dan Tahıl ve Gıda Alımını Yasakladı

Polonya hükümeti, ülkenin tarım sektörünü korumak adına Ukrayna’dan tahıl ve gıda ithalatını yasaklama kararı aldı.
Polonya, Ukrayna’dan Tahıl ve Gıda Alımını Yasakladı
HABER GİRİŞ

Polonya’da iktidarda olan Hukuk ve Adalet Partisi’nin (PiS) lideri Jaroslaw Kaczyński, hükümetinin Polonya tarım sektörünü korumak için Ukrayna’dan tahıl ve diğer gıda ithalatını yasaklama kararı aldığını söyledi.

Avrupa Birliği’nde üretilenlerden daha ucuz olan büyük miktarlarda Ukrayna tahılları, lojistik darboğazların ortasında Orta Avrupa ülkelerinde kalmaya devam etti ve yerel çiftçiler için fiyatları ve satışları olumsuz etkiledi.

Kaczyński partisinin kongresinde, “Bugün hükümet, Polonya’ya tahılın ve aynı zamanda düzinelerce başka gıda türünün Ukrayna’dan girişini ve ithalatını yasaklayan bir düzenlemeye karar verdi.” açıklamasında bulundu.

Ürünlerin Listesi Açıklanacak

Söz konusu ürünlerin listesinin hükümet yönetmeliğinde yer alacağını, tahıldan bal ürünlerine kadar çok geniş bir yelpaze olacağını sözlerine ekledi. Ukrayna’nın dostları ve müttefikleri olduklarını ve öyle kalacaklarını belirten Kaczyński, “Onları destekleyeceğiz ancak vatandaşların çıkarlarını korumak her devletin, her otoritenin görevidir” diye konuştu.

Kaczyński, Polonya’nın tahıl sorununu çözmek için Ukrayna ile müzakerelere başlamaya hazır olduğunu ve Ukrayna tarafının Polonya hükümetinin kararlarından haberdar edildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Tahıl koridoru, Türkiye’nin arabuluculuğunda kuruldu ve Rusya ile Ukrayna’daki tahılın Karadeniz limanlarından geçişi ile ihtiyacı olan ülkelere aktarılmasını mümkün kılıyor.

Geçtiğimiz hafta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tahıl koridoru sürecinde taleplerinin kabul görmediğini ve anlaşmanın bitebileceğinin sinyalini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.