Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ücretsiz Doğal Gazın Bakanlık Bütçesine Maliyeti Açıklandı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ücretsiz doğal gaz uygulaması kapsamında Bakanlık bütçesinden yapılan ödeme hakkında bilgi verdi. Detaylar;
Ücretsiz Doğal Gazın Bakanlık Bütçesine Maliyeti Açıklandı
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yazılı bir soru önergesine verdiği cevapla ücretsiz doğal gaz uygulaması kapsamında Bakanlık bütçesinden gerçekleştirilen ödeme tutarı hakkında bilgi verdi.

Bayraktar, ücretsiz doğal gaz uygulaması kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden Nisan-Temmuz döneminde 2,47 milyar lira ödendiğini bildirdi.

Açıklama, CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş’in ücretsiz doğal gaz uygulamasının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesine etkilerine ilişkin yazılı soru önergesi sebebiyle yapıldı.

Devlet, Ücretsiz Doğalgaz için 2,47 Milyar Lira Ödedi

Bayraktar, cevabında Doğal Gaz Tüketimine İlişkin Sistem Kullanım Bedelleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni hatırlattı.

Konut, ibadethane ve cem evi abonelerinin 24 Nisan-31 Mayıs 2023 tarihleri arasındaki ilk fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım bedellerinin tamamının Bakanlığın bütçesinden karşılandığı bilgisini verdi

GCM Yatırım Banner

1 Mayıs 2024 tarihine kadar tahakkuk edecek sonraki faturalarda 25 standart metreküpe kadar olan doğal gaz tüketimine ilişkin sistem kullanım bedellerinin Bakanlığının bütçesinden karşılanacağını ifade etti.

Ödeme Detayları Belli Oldu

Bayraktar, ardından ücretsiz doğal gaz uygulaması kapsamında Bakanlık bütçesinden yapılan ödemeye dair detayları verdi.

24 Nisan 2023 tarihinden 31 Mayıs 2023 tarihine kadar olan ilk fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım bedelleri için ayrılan ödenekten 1 milyar 811 milyon 722 bin 315,34 lira ödeme yapıldığını belirtti.

Bununla birlikte 25 metreküpe kadar olan doğal gaz tüketimine karşılık gelen sistem kullanım bedellerine ilişkin Haziran ve Temmuz dönemi tutarlarının ise toplam 658 milyon 914 bin 518,50 lira olduğunu kaydetti.

Açıklamasının devamında, “Buna göre Bakanlığın bütçesinden ücretsiz doğal gaz için Nisan-Temmuz döneminde 2,47 milyar lira ödendi.” ifadesini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın