Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ücretli Çalışan Sayısındaki Artış Haziran’da Devam Etti

TÜİK, ücretli çalışan istatistiklerini paylaştı. Ücretli çalışan sayısı yılın altıncı ayında aylık ve yıllık bazda artışını sürdürdü. Detaylar haberde;
Ücretli Çalışan Sayısındaki Artış Haziran’da Devam Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Haziran dönemine ilişkin ücretli çalışan istatistiklerini yayımladı.

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı Haziran ayında yıllık bazda yüzde 6,3 artış gösterdi. Ücretli çalışan sayısı aylık bazda ise yüzde 1,1 oranında arttı.

2022 Haziran dönemindeki artışla ücretli çalışan sayısı 14 milyon 604 bin 708 kişi oldu. Geçen yılın aynı ayında 13 milyon 734 bin 395 kişi olmuştu.

Haziran ayı Ücretli Çalışan İstatistikleri
Kaynak: TÜİK

İnşaat Sektöründe Yıllık Düşüş Durmuyor

Ücretli çalışanların alt detayları incelendiğinde; Haziran’da yıllık olarak sanayi sektöründe yüzde 5,0, ticaret-hizmet sektöründe yüzde 8,6 artış yaşandı.

İnşaat sektöründe ise aşağı yönlü seyir devam etti. Sektörde, yüzde 1,0 oranında daralma görüldü. Bir önceki ayın verilerinde inşaat sektöründe yüzde 7,0 düşüş kayda geçmişti.

GCM Yatırım Banner

Tüm Sektörlerdeki Aylık Artış Sürdü

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı Haziran’da bir önceki aya göre artışını sürdürdü.

Ücretli çalışanların alt detaylarına bakıldığında; Haziran’da ücretli çalışanların sayısı aylık olarak sanayi sektöründe yüzde 0,8 arttı.

Ücretli çalışanların sayısı aylık olarak inşaat sektöründe yüzde 2,9 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,9 oranında artış gösterdi.

Mayıs verilerinde ücretli çalışan sayısında yıllık ve aylık bazda artış yaşanmıştı. Yıllık bazda yüzde 5,7, aylık bazda yüzde 1,0 oranında artışla, çalışan sayısı Mayıs’ta 14 milyon 299 bin 713 kişi olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.