Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ücretli Çalışan Sayısı Mart’ta Aylık ve Yıllık Bazda Yükseldi

TÜİK bugün Türkiye'nin Mart ayı sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörlerindeki ücretli çalışanların aylık ve yıllık bazdaki değişim oranlarını açıkladı.
Ücretli Çalışan Sayısı Mart’ta Aylık ve Yıllık Bazda Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün Mart ayı ücretli çalışan istatistikleri yayımlandı. Rapora göre Mart ayında Türkiye’nin sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı yıllık bazda yüzde 6,5 yükselerek 14 milyon 757 bin 342 kişiye çıktı.

2022 yılının Mart ayında ücretli çalışan sayısı 13 milyon 862 bin 333 kişi olarak kayıtlara geçmişti. TÜİK verilerine göre söz konusu sektörlerde çalışan ücretli çalışan sayısı aylık bazda yüzde 0,5 arttı.

Geçen ay açıklanan Şubat ayı raporunda ücretli çalışan sayısı yıllık bazda yüzde 6,6 artarak 14 milyon 515 bin 554 kişi olurken, sayı aylık bazda sabit kaldı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı Şubat ayının ardından gelen Mart raporundaki ücretli çalışan sayısının alt detayları da ele alındı. Detaylara bakıldığında sektörlerin yıllık değişim oranları sanayi sektörü yüzde 3,4, inşaat sektörü yüzde 16,6 ve ticaret-hizmet sektörü yüzde 6,6 arttı.

Ücretli Çalışan Sayısı Sektörlerin Yıllık Değişimleri
KAYNAK: TÜİK

Aylık bazdaki değişimler incelendiğinde ise sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı Mart’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,5 arttı.

GCM Yatırım Banner

Sektörler bazında aylık değişimlere bakıldığında 2023 yılı Mart ayında ücretli çalışanlar sanayi sektöründe yüzde 0,2, inşaat sektöründe yüzde 1,2 ve ticaret-hizmet sektöründe yüzde 0,6 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın