Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS’ye Göre Çin Ekonomisi Daha Kötüye Gidecek

UBS analistleri, Çin ekonomisi için beklentilerini paylaştı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için tahminler düşürüldü. Detaylar haberimizde…
UBS’ye Göre Çin Ekonomisi Daha Kötüye Gidecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bir yandan emlak krizi diğer yandan sıfır Covid politikasıyla mücadele eden Çin ekonomisi için beklentiler bir kez daha düşürüldü. Her ne kadar son haftalarda açıklanan veriler nispeten iyileşme sinyali verse de bazı kurumlar Çin’de ekonomik büyümenin öyle kolay kolay toparlanmayacağını düşünüyor.

50’den fazla ülkede hizmet veren, İsviçre merkezli yatırım bankası UBS, Çin ekonomisi için beklentilerini bir kez daha düşürdü.

Kurum analistleri, Çin’de gayrimenkul sektöründe daralmanın devam ettiğini ve henüz ekonomide beklenen büyümenin gerçekleşmediğini söyleyerek, 2022 yılı için büyüme tahminini yüzde 3’ten yüzde 2,7’ye düşürdü.

2023 yılı için beklentilerini ise yüzde 5,4’ten yüzde 4,6’ya aşağı yönde revize etti.

UBS analistleri, ihracatın yavaşlayacağını öngörürken, hükümetin gelecek yıl da Covid-19 ile mücadele etmeye ve ekonominin olumsuz etkilenmeye devam edeceğini belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

Bu yıl uygulanan politika desteklerinin olumlu karşılığının ise ancak yılın son çeyreğinde görülmeye başlanacağı aktarıldı.

Çin’de Geçen Hafta Açıklanan Veriler Olumlu Geldi

Cuma günü açıklanan bazı kritik ekonomik veriler, Çin’de toparlanmanın başladığını gösterse de gelen açıklamalar, analistlerin tahminlerinde hala endişelerin sürdüğünü gösteriyor.

Çin’de sanayi üretimi Ağustos ayında yıllık 4,2 artışla beklentinin üzerinde geldi. Aynı şekilde perakende satışlar bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,4 oranında artış göstererek, yüzde 3,5 olan beklentiyi aştı.

İşsizlik ise yüzde 5,3 ile Ocak ayından bu yana en düşük seviyeye indi.

Bu arada geçen ay Goldman Sachs Çin’de gayri safi yurt içi hasıla için beklentisini yüzde 3,3’ten yüzde 3’e düşürdü. Yüzde 3,3’ten yüzde 2,8’e indiren Nomura ise 7 Eylül’de bir tahmin daha açıklayarak yüzde 2,7’ye çektiğini bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın