Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nomura Bir Kez Daha Çin Ekonomisi için Beklentilerini Düşürdü

Çin’de uygulanan sıfır Covid politikası ekonomik aktiviteleri olumsuz etkilemeye devam ederken, bir kurum tarafından yapılan tahminler yine aşağı yönde revize edildi.
Nomura Bir Kez Daha Çin Ekonomisi için Beklentilerini Düşürdü
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz ay Çin’in gayri safi yurt içi hasılası için olumsuz tahminde bulunan Japonya merkezli finansal şirket olan Nomura’dan yeni bir tahmin geldi. Son yaptığı değerlendirmede Çin ekonomisi için bu yılın yüzde 3,3 olan büyüme beklentisini yüzde 2,8’e düşürmüştü.

Yeni güncellemede ise bu oran yüzde 2,7’ye çekildi. Nomura’nın Çin baş ekonomisti Ting Lu, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin yüzde 12’sinin Covid kısıtlamalarından etkilendiğini söyledi.

Yani büyüme tahminlerinin düşürülmesinin altında yatan ana gerekçe, haftalardır uygulanan sıfır Covid politikasının getirdiği kısıtlamalar olarak gösterildi. Analistler daha önce tahmin yaparken, büyümenin bu hızda kötüleşmesini beklemediklerini söyledi.

Ülkenin bazı kentlerinde okulların açılma tarihinin geciktirildiği, insanlara evde kalmalarının emredildiği biliniyor. Nomura analistleri, bu durumun giderek artan bir endişe kaynağı olduğunu ifade etti.

Çin’de Toplam Vaka Sayısı 250 Bine Yaklaştı

Çin’de Toplam Vaka Sayısı 250 Bine Yaklaştı
Kaynak: Worldometers

2019 yılının son ayında Çin’de doğarak tüm dünyaya yayılan Covid-19 pandemisi üç yılı tamamlamak üzere. Bazı ülkeler salgını tamamen kontrol altına almış gibi görünse de bazılarında çok ciddi kısıtlamalar uygulanıyor.

GCM Yatırım Banner

Toplamda 611 milyon vakanın görüldüğü ve 6,5 milyon insanın hayatını kaybettiği pandemide, en fazla vakanın gerçekleştiği ülke 96 milyonla ABD oldu.

Çin, salgının çıkış yeri olsa da henüz kayıtlara geçmiş 245 bin 747 vaka bulunuyor. Worldometers verilerine göre bugüne kadar 5 bin 226 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

2020 ve 2021 yıllarında neredeyse hiç yeni vaka bildirilmezken, bu yılın ilk aylarından itibaren durum değişti. Nisan ayında günlük vaka sayısı 5 bin 700’lere yaklaştı. Ağustos ayında 300-700 arasında seyreden günlük vakalar son günlerde 400’ün hemen altında seyrediyor.

Uzmanlar, salgını durdurmak için uygulanan sert önlemlerin ekonomiyi ciddi şekilde etkilediğini ve Çin’in ne kadar daha dayanabileceğinin merak konusu olduğunu belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.