Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ekonomik Verileri Ağustos’ta İyileşme Sinyali Verdi

Çin’de vakaların hafiften düşmeye başlaması ve kısıtlamaların gevşetilmesiyle işsizlik, sanayi ve perakende satış verileri toparlandı.
Çin Ekonomik Verileri Ağustos’ta İyileşme Sinyali Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’de haftanın son işlem gününde ekonomik takvim bir hayli dolu. Dünyanın en kalabalık ülkesi, aylardır sıfır Covid politikası yürütürken, hayata geçirilen kısıtlamalar temel ekonomik göstergelerde bozulmaya yol açmıştı. Bugün açıklanan son verilerin ise nispeten daha iyimser olduğu görülüyor.

Sanayi üretimi beklentinin üzerinde geldi. Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 4,2 oranında artış olurken, bu oran piyasanın yüzde 3,8 artış olan beklentisinin rahatlıkla üzerine çıktı. Temmuz’da ise yüzde 4,6 artış beklentisine karşın yüzde 3,8’lik bir yükseliş olmuştu.

Yılın sekizinci ayında perakende satışlarda da bir önceki ayın verisine göre bir artış söz konusu. Perakende satışlar, Ağustos’ta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 arttı. Beklenti yüzde 3,5’lik bir artış olmasıydı. Temmuz’da ise yüzde 2,7 oranında bir yükseliş gerçekleşmişti.

Yıl başından bugüne kadar olan zamanda ise yine yıllık bazda değerlendirildiğinde yüzde 0,48 oranında bir yükseliş gösterdi. Bu oran Temmuz’da yüzde 0,21 gerilemişti.

İşsizlik 7 Ayın En Düşüğüne İndi

İşsizlik 8 Ayın En Düşüğüne İndi
Kaynak: Trading Economics

Covid vakalarını tamamen silinceye kadar en kalabalık şehirlerinde, dönem dönem tam kapanmaya giden Çin’de, işgücü piyasası toparlanma sinyali verdi.

GCM Yatırım Banner

Temmuz ayında yüzde 5,4 olan işsizlik oranı, Ağustos’ta yüzde 5,3’e geriledi. Bu oran Nisan ayında yüzde 6,1’e yükselmişti. Ağustos verisi, Ocak ayındaki yüzde 5,3 sonrasındaki en düşük oran oldu.

Hükümet, bu yılın sonunda işsizliğin yüzde 5,5’lerde seyretmesini öngörüyor. Ağustos ayında 16-24 yaş arasındaki genç işsizlik yüzde 19,9’dan yüzde 18,7’ye geriledi. 31 büyükşehir ve kasabada işsizlik oranı yüzde 5,6’dan yüzde 5,4’e geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.