Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS ve ABD Bankaları Yatırımcılarına Milyonlarca Dolar Ödeyecek

UBS ve ABD bankaları antitröst davasında yatırımcılarına 499 milyon dolar ödemeyi kabul ederek uzlaşmaya gitti. Detaylar haberin içerisinde;
UBS ve ABD Bankaları Yatırımcılarına Milyonlarca Dolar Ödeyecek
YAYINLANMA ZAMANI

Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley ve UBS bazı yatırımcılar tarafından hisse senedi kredi piyasasında rekabeti engellemek için komplo kurmakla suçlandıkları antitröst davasında 499 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Manhattan’daki federal mahkemeye yapılan başvuruya göre söz konusu bankalar, rekabet davasında yatırımcılarına 499 milyon dolar ödemeyi kabul ederek uzlaşmaya gitmiş oldu.

İsviçre merkezli UBS bankası ile ABD’nin Goldman Sachs, JPMorgan Chase ve Morgan Stanley bankaları; 1890’da kabul edilen ve teşebbüsler arasındaki rekabeti düzenleyen ABD’deki antitröst yasasından yargılanıyordu.

Söz konusu anlaşmada hakimin onayının gerektiğine işaret edilerek, habere konu olan bankaların yatırımcılar tarafından hisse senedi kredi piyasasındaki rekabeti baskılamakla suçlandığı bildirildi.

Bankalar, Hisse Senedi Kredi Piyasasını Taş Devrine Döndürmekle Suçlanıyor

Anadolu Ajansı (AA) haberinde davacıların, dört emeklilik fonu ve bir ticari şirket liderliğinde olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Davacıların bankaları, 2009’dan bu yana yeni kurulan platformları boykot ederek hisse senedi kredi piyasasını “taş devrine” döndürmek için komplo kurmakla suçladığı paylaşıldı.

Bankaların risk, maliyet ve daha fazla dava açmanın getireceği rahatsızlıktan kaçınmak için davacılarla uzlaşmaya vardıkları öne sürüldü.

2023 yılı başlarında UBS tarafından devralınan Credit Suisse, geçen sene buna ilişkin bir davada 81 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. AA haberide, Bank of America’ya açılan davanın ise sürdüğüne dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.