Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS, Credit Suisse’i Satın Alması ile İlgili Hissedarlara Seslenecek

Geçen ay ay bankacılık sektöründeki en büyük satın almalarından biri gerçekleşmişti. UBS, Credit Suisse’i almasının ardından hissedarlara seslenecek.
UBS, Credit Suisse’i Satın Alması ile İlgili Hissedarlara Seslenecek
YAYINLANMA ZAMANI

İsviçre merkezli UBS Group düzenlenecek genel kurulda hissedarlarına, rakibi Credit Suisse’i son küresel mali krizden bu yana en büyük banka kurtarma operasyonuyla devralması konusunda güvence vermeye çalışacak.

Geçen ay, İsviçreli yetkililer UBS’in, daha küçük borç verenin çöküşün eşiğine gelmesinin ardından daha fazla bankacılık kargaşasını durdurmak için Credit Suisse’i satın alacağını duyurdu.

Mevduata hücumun ardından İsviçre hükümeti, Credit Suisse’i 3 milyar İsviçre frangı karşılığında satın almayı kabul eden UBS’ye yönelirken, Alp eyaleti 200 milyar franktan fazla destek ve garanti verdi .

Satın alma sadece hissedarların değil, İsviçre’deki birçok kişinin tepkisini çekti. Siyasi araştırma şirketi gfs.bern tarafından yapılan bir anket, İsviçre halkının çoğunluğunun anlaşmayı desteklemediğini ortaya koydu.

İsviçre’nin en büyük bankasının hissedarları, bugün yapılacak toplantıda görüşlerini açıklama şansına sahip olacaklar. UBS geçen yıl için 7,6 milyar dolarlık net kâr ve şirketin en büyük bölümü olan servet yönetiminde güçlü girişler bildirdi. Bundan sonraki süreçte Credit Suisse’in entegrasyonunun nasıl sağlanacağına dair planlama yapılıyor.

GCM Yatırım Banner

Geçen hafta UBS, büyük devralımı yönlendirmek için CEO olarak Sergio Ermotti’yi yeniden işe aldığını duyurdu. İsviçreli bankacının küresel mali krizden sonra bankayı yeniden inşa etme deneyiminden yararlanılması amaçlanıyor.

Bankanın yıllık genel kurulu, Credit Suisse’deki yöneticilerin kendi hissedarlarıyla karşı karşıya gelmesinden ve Başkan Axel Lehmann’ın bankayı iflasın eşiğine getirdiği için özür dilemesinden bir gün sonra gerçekleşiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın