Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

UBS, Credit Suisse’i Alımında Hükümet ile Zarar Koruma Anlaşması Yaptı

Daha önce Credit Suisse’i satın alacağı açıklanan UBS, İsviçre hükümeti ile yeni bir anlaşma imzaladı. Detaylar geliyor…
UBS, Credit Suisse’i Alımında Hükümet ile Zarar Koruma Anlaşması Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

UBS ve İsviçre hükümeti, Credit Suisse’in devralınmasından sonra yürürlüğe girecek olan bir zarar koruma anlaşması imzaladıklarını duyurdu. Hükümler, İsviçre hükümetinin, UBS’nin eski rakibini satın almasının ardından 9 milyar İsviçre frangına kadar olan zararları karşılamasını sağlayacak.

Bu, UBS ilk 5 milyar İsviçre frangı zarara uğradığında, belirlenmiş bir Credit Suisse temel olmayan varlıklar portföyü ile garanti veriyor.

İsviçre hükümeti yaptığı açıklamada, “Federal hükümet ve UBS’nin önceliği, olası kayıpları ve riskleri en aza indirgemek, böylece federal garantiye başvurmaktan mümkün olduğunca kaçınmaktır” ifadelerini kullandı.

Hükümet anlaşmayı finansal istikrarı korumak ve böylece İsviçre ekonomisinin zarar görmesini önlemek için kolaylaştırdığını, ancak UBS’nin işine uymayan bir varlık portföyünü devralmasından kaynaklanan kayıpların bir kısmını garanti etmeyi her zaman kabul ettiğini ekledi.

Anlaşma, devralmadan sonra UBS’nin İsviçre’nin bir finans merkezi statüsünün gelişimini desteklemesi gerektiğini belirtiyor. Banka, kayıp koruma hükümleri süresince birleştirilmiş grubun genel merkezini İsviçre’de tutacağını bildirdi.

UBS’den yapılan açıklamada, “Bu varlıkları ihtiyatlı ve özenli bir şekilde yönetmeyi, kayıpları en aza indirmeyi ve bu varlıklar üzerindeki değer kazanımını en üst düzeye çıkarmayı amaçlıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Banka geçen ay, İsviçre mali sistemini istikrara kavuşturmak için akıllı bir evlilik olarak tanımlanan rakibini satın almanın bir sonucu olarak yaklaşık 17 milyar dolarlık mali kayıp beklediğini açıklamıştı.

UBS, ABD bankacılık sektöründe yaşanan krizin gölgesinde, Credit Suisse’i satın almak için 3.2 milyar dolar ödeyeceğini taahhüt etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu