Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’den UBS ve Credit Suisse Birleşmesine Koşulsuz Onay Geldi!

ABD’de başlayan bankacılık krizin Avrupa’ya yayılmasıyla Credit Suisse iflasın eşiğine sürüklenmişti. UBS’nin Credit Suisse ile birleşmesine onay verildi.
AB’den UBS ve Credit Suisse Birleşmesine Koşulsuz Onay Geldi!
Yorum

Avrupa Birliği Komisyonu, uzun süredir gündem olan İsviçreli yatırım bankası Credit Suisse’nin UBS ile birleşmesine onay verdi. ABD’de meydana gelen bankacılık krizi, zamanla Avrupa’ya da yansımıştı. Komisyon, UBS’nin Credit Suisse’i satın almasına yönelik rekabet kontrollerinin tamamlandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada birleşmenin Avrupa Bölgesi’ndeki rekabet endişelerine neden olmayacağı sonucuna varıldığı belirtildi. Komisyon, iki bankanın birleşmesini koşulsuz olarak onayladığını açıkladı.

Avrupa Birliği Komisyonu, bölgedeki büyük ölçekli şirketlerin veya bankaların birleşmesini, satın alınmasını denetleyerek gerekli kontrolleri yapma yetkisine sahip.

2023’ün ilk aylarında ABD’de başlayan bankacılık sektöründeki krizler, özellikle Avrupa tarafında büyük bir endişeye neden olmuştu. Hükümetlerden yetkililer bankacılık sektörünün kontrol altında olduğunu söylese de Credit Suisse hisselerindeki sert düşüşler ve peşinden gelen olumsuz açıklamalar kaçınılmaz olmuştu.

Özellikle Credit Suisse’nin en büyük ortağı olan Suudi Ulusal Bankası’nın sermaye artırımı yapmayacağını açıklaması, bankayı iflasa götüren ana başlık olarak değerlendiriliyor.

İsviçre’nin en büyük bankası olan UBS, 167 yıllık geçmişe sahip olan Credit Suisse’i 3 milyar franga satın alacağını duyurmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu