Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den UBS ve Credit Suisse Birleşmesine Koşulsuz Onay Geldi!

ABD’de başlayan bankacılık krizin Avrupa’ya yayılmasıyla Credit Suisse iflasın eşiğine sürüklenmişti. UBS’nin Credit Suisse ile birleşmesine onay verildi.
AB’den UBS ve Credit Suisse Birleşmesine Koşulsuz Onay Geldi!
YAYINLANMA ZAMANI

Avrupa Birliği Komisyonu, uzun süredir gündem olan İsviçreli yatırım bankası Credit Suisse’nin UBS ile birleşmesine onay verdi. ABD’de meydana gelen bankacılık krizi, zamanla Avrupa’ya da yansımıştı. Komisyon, UBS’nin Credit Suisse’i satın almasına yönelik rekabet kontrollerinin tamamlandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada birleşmenin Avrupa Bölgesi’ndeki rekabet endişelerine neden olmayacağı sonucuna varıldığı belirtildi. Komisyon, iki bankanın birleşmesini koşulsuz olarak onayladığını açıkladı.

Avrupa Birliği Komisyonu, bölgedeki büyük ölçekli şirketlerin veya bankaların birleşmesini, satın alınmasını denetleyerek gerekli kontrolleri yapma yetkisine sahip.

2023’ün ilk aylarında ABD’de başlayan bankacılık sektöründeki krizler, özellikle Avrupa tarafında büyük bir endişeye neden olmuştu. Hükümetlerden yetkililer bankacılık sektörünün kontrol altında olduğunu söylese de Credit Suisse hisselerindeki sert düşüşler ve peşinden gelen olumsuz açıklamalar kaçınılmaz olmuştu.

Özellikle Credit Suisse’nin en büyük ortağı olan Suudi Ulusal Bankası’nın sermaye artırımı yapmayacağını açıklaması, bankayı iflasa götüren ana başlık olarak değerlendiriliyor.

GCM Yatırım Banner

İsviçre’nin en büyük bankası olan UBS, 167 yıllık geçmişe sahip olan Credit Suisse’i 3 milyar franga satın alacağını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın