Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

UBS, Credit Suisse Alımı Sonrası 29 Milyar Dolar Çeyreklik Kar Açıkladı

Yatırım bankası UBS, Credit Suisse’i satın almasının ardından ikinci çeyrek kazancını açıkladı. Ayrıntılar geliyor…
UBS, Credit Suisse Alımı Sonrası 29 Milyar Dolar Çeyreklik Kar Açıkladı
YAYINLANMA ZAMANI

İsviçre’nin en büyük yatırım bankası yılın ikinci çeyreğine ilişkin sonuçlarını açıkladı. Banka zor durumdaki rakibi Credit Suisse’i devralması sonrası ilk bildiriminde, 28,88 milyar dolarlık ikinci çeyrek karı açıkladı. Analistler, Haziran sonuna kadar olan üç ayda 12,8 milyar dolar net kar bekliyordu.

UBS, sonucun öncelikle Credit Suisse satın alımından kaynaklanan 28,93 milyar dolarlık gideri yansıttığını söyledi. Entegrasyonla ilgili giderler ve satın alma maliyetlerinin hariç tutulduğu vergi öncesi temel kâr 1,1 milyar dolar oldu.

UBS, Mart ayında Credit Suisse’i satın almak için indirimli 3,4 milyar dolar ödedi. UBS CEO’su Sergio Ermotti yaptığı açıklamada, “Credit Suisse satın alımının tamamlanmasının üzerinden iki buçuk ay geçtikten sonra, tarihteki en büyük ve en karmaşık banka birleşmelerinden birinden tüm paydaşlarımıza değer sağlamak için vakit kaybetmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Müşterilerinin güvenini geri kazandıklarını, gelecekteki büyüme için yatırımları hedeflerine olanak sağlayacak ölçek ekonomileri yaratmak için gerekli önlemleri aldıklarını sözlerine ekledi.

Duyuruda, Credit Suisse’in güçlü yerel bankacılık biriminin UBS’ye tamamen entegre edileceği ve tüzel kişiliklerin birleştirilmesinin 2024′te kapanmasının beklendiği belirtildi. Ermotti, bankanın analizinin bunun, kendileri, Credit Suisse, İsviçre ekonomisi ve tüm paydaşlar için en iyi sonuç olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Credit Suisse’in satın alınması, Mart ayında bir hafta sonu boyunca İsviçreli yetkililerin aracılık ettiği acil kurtarma anlaşmasının bir parçasıydı.

Bu ayın başlarında UBS, İsviçre hükümetinin Mart ayında Credit Suisse’i devralmayı kabul etmesiyle yürürlüğe koyduğu 9 milyar İsviçre frangı zarar koruma anlaşmasını ve 100 milyar İsviçre frangı tutarındaki kamu likidite geri durdurma anlaşmasını sona erdirdiğini duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.