Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

UBS, Credit Suisse için Verilen Devlet Garantisini Sonlandırdı

UBS, İsviçre hükümeti tarafından Mart ayında rakibi Credit Suisse’i devraldığında uygulamaya konulan devlet korumasını sonlandırma kararı aldı.
UBS, Credit Suisse için Verilen Devlet Garantisini Sonlandırdı
Yorum

İsviçre’nin en büyük yatırım bankası UBS, iflastan kurtarılan rakibi Credit Suisse’i için sağlanan devlet garantisine ihtiyaç duymayacak ve milyarlarca İsviçre frangını acil durum kredileriyle geri ödeyerek sağlanan finansmanı sonlandırdı

İsviçre hükümeti, bu yılın başlarında Credit Suisse’in devlet destekli devralımının bir parçası olarak UBS’ye 9 milyar frank kayıp koruma garantisi verdi. UBS ayrıca artık kamu likidite desteğine veya İsviçre Ulusal Bankası’ndan (SNB) federal bir garantiyle desteklenen 100 milyar franga kadar likidite yardım kredisine ihtiyacı olmadığını söyledi.

İsviçre hükümetinden yapılan açıklamada, “Finansal istikrarı korumak için olağanüstü hal kapsamında oluşturulan bu önlemler böylece sona erecek ve Konfederasyon ve vergi mükellefleri artık bu garantilerden kaynaklanan riskleri üstlenmeyecek.” ifadeleri yer aldı.

UBS ayrıca Credit Suisse’in SNB’ye 50 milyar franklık Acil Likidite Yardımı Plus kredisinin tamamını geri ödediğini söyledi. Konuya yakın bir kaynak, Temmuz ayı itibarıyla merkez bankası nezdindeki 43 milyar franklık acil likidite yardım kredisinin ödenmemiş durumda olduğunu belirtti.

Citi analisti Andrew Coombs, gönüllü erken geri ödemenin başka konularda da potansiyel olarak yardımcı olabileceğini söyledi. UBS, 19 Mart’ta Credit Suisse’i, İsviçreli yetkililer tarafından düzenlenen bir kurtarma operasyonunda 5 milyar franga varan varsayılan kayıplar karşılığında satın almak için anlaştı.

Credit Suisse ve UBS ayrıca devralımı kolaylaştırmak için çeşitli acil durum likidite planlarında SNB’den 168 milyar frank borç aldı. Kurtarma, 1.6 trilyon dolarlık bilançoya sahip bir İsviçre bankacılık ve servet yönetimi devi yarattı. Bu 2008 mali krizinden bu yana en büyük bankacılık anlaşması oldu.

Hükümet yardımı, UBS’nin kendisini karşılamayı kabul ettiği 5 milyar frangı aşan Credit Suisse varlıklarının satışından maruz kalınabilecek zararlar için 9 milyar franga kadar geniş kapsamlı bir garantiyi içeriyordu.

UBS ayrıca, Credit Suisse ile birlikte garantiler ve acil durum likidite kredileri için 700 milyon frangı aşkın ücret ve risk primi ödediğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu