Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uber Rakibi Lyft’in Ardından Gizli Bir Şekilde Halka Arz Başvurusu Yaptı!

Uber, rakibi Lyft’le aynı gün gizli bir şekilde halka arz için başvuruda bulundu. İşte yılın en büyüğü olması beklenen teknoloji halka arzı haberinin detayları;
Uber Rakibi Lyft’in Ardından Gizli Bir Şekilde Halka Arz Başvurusu Yaptı!
HABER GİRİŞ

Adı açıklanmayan kaynaklardan alınan bilgilere göre Uber Technologies Inc., bu hafta halka arz için gereken resmi evrak işlerini başlatarak başvuruda bulundu. Silikon Vadisi’nin en tartışmalı ve en popüler girişimlerinden Uber’in, söz konusu evrak işlerini Perşembe günü başlattığı, aynı gün Lyft’in de IPO başvurusunda bulunduğunu açıkladığı kaydedildi.

Diğer bir ifadeyle, Uber dünya çapındaki rakiplerinden Lyft ile aynı gün halka arz için sıraya girdi ve eş zamanlı başvuruların Uber ile Lyft arasında uzun süredir devam eden savaşı biraz daha genişlettiği söylendi. Zira Uber ile Lyft; hizmetler, pazarlar ve fiyatlar gibi birçok alanda birbiriyle başa baş yarışıyorlardı.

Mesela, Lyft Uber’in fazlasıyla önem verdiği ve giriş yaptığı Japonya’nın taksi pazarına, rakibinin hemen ardından girmişti.

Lyft ile Uber Arka Arkaya Halka Arz Başvurusu YaptıBundan kısa süre sonra da iki rakip, kozlarını elektrikli scooter alanında paylaşmak için hamle yapmış, her iki şirket de San Francisco yetkililerin kapılarını çalmıştı. Yani iki girişimin halka arzda da peş peşe hareket etmeleri haliyle dikkat çekti. Tabii, bu noktada Uber’in halka arz büyüklüğünün Lyft’inkinden çok daha üstün olacağı gerçeğinin de üzeri çizildi.

Uber’in en son değerlemesi 76 milyar dolardı ve bir halka arzda 120 milyar dolar değerlemeye ulaşabilirdi.

Uber En Büyük Teknoloji Halka Arzlarından Biri Olmaya Hazırlanıyor Kaldı ki Uber’in halka arzının, Airbnb ve işyeri mesajlaşma şirketi Slack de dahil birçok halka açılıştan çok daha büyük olması bekleniyordu. Öte yandan, Uber’in halka arzının girişimin geçen yıl karıştığı skandal olayların ardından yatırımcı toleransını ölçmek için bir nevi sınav olacağı aktarıldı. Bununla birlikte, 1 yıldan fazla bir süredir şirketin CEO’luk koltuğunda oturan Dara Khosrowshahi’nin ilerleyişi ile ilgili de fikir verecekti.

Ayriyeten Uber ve Lyft’in halka arzları, fazlasıyla popüler ancak karlı olmayan araç paylaşımı işi için yatırımcı iştahını test edecekti. Sonuçta Uber, üçüncü çeyrekte 1 milyar dolar kaybetmişti ve yavaşlayan büyüme ile boğuşuyordu. Kısacası, Uber’in halka açılarak her yönüyle tarihe geçeceği aşikar denilebilir.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.