Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TZOB: Sabit Fiyat Uygulaması Market Fiyatlarında Okunmadı

Ocak ayında sabit fiyat uygulamasına giden perakende sektörüne ilişkin sürpriz veriler geldi. TZOB Başkanı, marketlerde fiyat artışlarının sürdüğünü açıkladı.
TZOB: Sabit Fiyat Uygulaması Market Fiyatlarında Okunmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ocak ayına ilişkin üretici ile market fiyat farklarını değerlendirdi. Ocak’ta sabit fiyat uygulamasına giden zincir marketlerin gıda fiyatlarında çekilme için zemin hazırlayacağı ve üretici ile maket arasındaki uçurumun kapanacağına yönelik beklentiler gerçekleşmedi.

TZOB Başkanı, ürün fiyatları arasındaki farkların Ocak’ta da sürdüğünü ve markette 42 ürünün 36’sının zamlandığını açıkladı.

Markete getirilen ürünlerdeki fiyat değişikliklerinin tüketiciler tarafından sorgulanması gerektiğini söyleyerek şöyle açıklama yaptı:

“Aynı ürünün değişik marketlerde çok farklı fiyatlardan satıldığına şahit oluyoruz. Marketleri dolaştığımızda bu durumu gördüğümüz gibi oturduğumuz yerden de internet ortamında bile bu bilgilere ulaşabiliyoruz. Tüketicilerimiz fahiş fiyattan ürün sattığını tespit ettikleri marketlerden alışveriş yapmamalı. Ürün fiyatlarına bu yolla müdahale ederek bu marketleri cezalandırmalıdır.”

Patlıcan Yüzde 80’e Yakın Zamlandı

Bayraktar, Ocak ayında markette zamlanan ürünler arasında yüzde 79,8 ile patlıcanın, yüzde 46,6 ile yeşil fasulyenin, yüzde 44 ile kabağın, yüzde 42,1 ile salatalığın ve yüzde 29,1 ile domatesin öne çıktığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Aynı dönemde market fiyatı en çok düşen ürünler arasında ise yüzde 43,4 ile lahananın, yüzde 11,7 ile pırasanın, yüzde 2,4 ile maydanozun ve yüzde 1,4 ile ayçiçek yağının olduğunu paylaştı.

Elma Markette 3,5 kat Daha Pahalı

Üretici ile market arasındaki fiyat farkının hangi ürünler özelinde görüldüğünü açıklayan Bayraktar, Ocak ayında elmada üretici ile market fiyat farkının yüzde 200’ü aştığını bildirdi.

TZOB Başkanı, “Elmadaki fiyat farkını yüzde 223,6 ile kırmızı mercimek, yüzde 218,7 ile pırasa, yüzde 208,9 ile marul, yüzde 196,7 ile limon, yüzde 190 ile kuru üzüm takip etti” dedi.

Elmanın 3,5 kat, kırmızı mercimek ve pırasanın 3,2 kat, marulun 3,1 kat, limonun 3 kat, kuru üzüm ve ıspanağın 2,9 kat ve portakalın 2,8 kat daha pahalıya satıldığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Üreticide 5 lira olan elma 17 lira 42 kuruşa, 13 lira 84 kuruş olan kırmızı mercimek 44 lira 79 kuruşa, 4 lira 50 kuruş olan pırasa 14 lira 34 kuruşa, 5 lira 14 kuruş olan marul 15 lira 88 kuruşa, 6 lira olan limon 17 lira 80 kuruşa, 25 lira olan kuru üzüm ise 72 lira 51 kuruşa markette satıldı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın