Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TZOB Başkanı: Tüketicileri Zor Günler Bekliyor

Gıdaya erişim konusunda kara günlerin kapıda olduğu çıkışını yapan TZOB Başkanı, üreticilere destek verilmesi için çağrıda bulundu.
TZOB Başkanı: Tüketicileri Zor Günler Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2023-2024 Ekim dönemi için açıklama paylaştı. Gelecek ayki üretici destekleri için çağrıda bulunan Bayraktar, paylaştığı yazılı açıklamada tahıl ve bakliyat ekimlerine dikkat çekti.

Daha önce söylediği gibi art arda gelen akaryakıt zamlarının üreticilere büyük oranda yansıyacağına dikkat çeken TZOB Başkanı şöyle açıklamada bulundu:

“Son aylarda mazot başta olmak üzere gübre ve diğer girdilerde yaşanan fiyat artışları 2023 yılının hasat zamanında üreticilerimizi olumsuz yönde etkiledi. Üreticilerimiz, girdi fiyatlarında geçtiğimiz sezonki artışların mağduriyetini yaşarken, girdi fiyatlarına gelen yeni zamlarla birlikte umutsuzluğa kapıldı. Üreticilerimiz ürünlerini satıp borcunu ödeyip gelecek sezona hazırlanırken gelen zamların etkisinin hafifletilmesi tarımsal üretimin sürdürülebilirliği açısından önem taşıyor.”

Maliyetler Bu Şekilde Artmaya Devam Ederse Gıdaya Erişim Zor

“En ucuz üretim sürdürülebilir üretimdir” diyen Bayraktar, ucuz üretimin üreticilere sağlanacak yeterli girdi temini ile mümkün olacağı yorumunu yaptı.

TZOB Başkanı, “Ekim ayında verilecek mazot ve gübre destekleri bir an önce artırılarak verilmeli, sezona başlayan üreticilerimizin önü açılmalıdır. Aksi takdirde üreticilerimizin üretme isteği ve tüketicilerimizin gıdaya erişimi açısından zor günler bizi bekliyor. Üretim ve lojistik maliyetlerinin bu şekilde artmaya devam etmesi halinde tüketicilerimizin pazarda, markette, manavda, ucuz gıdaya ulaşması mümkün değildir” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın