Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda Komitesinden Fiyatları Düşürmek için Tedarik Kararı Çıktı

Türkiye’de yüksek seyreden gıda fiyatlarını ele almak için Bakan Mehmet Şimşek ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda alınan karar duyuruldu.
Gıda Komitesinden Fiyatları Düşürmek için Tedarik Kararı Çıktı
HABER GİRİŞ

Dönemin ilk toplantısını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ev sahipliğinde gerçekleştiren Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nde gıda enflasyonunu düşürmeye yönelik yeni hamleler alındı.

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in yanı sıra Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ve ilgili kurumların temsilcilerinin de katıldığı toplantıda hem iç hem de dış pazarda tarımsal emtia fiyatlarında yaşanan son gelişmeler değerlendirildi.

Türkiye’nin 2023 yılı hasat sezonunda kaydettiği gelişmelerin konuşulduğu konu başlıklarında gıda fiyatlarındaki seyir ele alındı.


Çıkan sonuçta gıda fiyatlarında öngörülebilirliği artırmak ve gerekli tedbirleri uygulamak için Erken Uyarı Sistemi’nin güçlendirilmesine karar verildi.

Bu kapsamda gerektiğinde piyasaya tedarik anlamında müdahalenin yapılması yönünde görüş birliği sağlandı.

Komite tarafından alınan kararlarda tüketici mağduriyetlerinin giderilmesi için ürün tedariki konusunda devreye girileceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Böylece fiyat artışlarına dur diyebilmek için özellikle bazı tarımsal ürünlerde ilgili kurumlar vasıtasıyla ürün tedariki yapılmasına karar verildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.