Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TZOB Başkanı: Mazota Yapılan Zam Gıda Fiyatlarını Etkileyecek

TZOB Başkanı Bayraktar, fahiş zamların mazota verilen desteği erittiğini ve bunun gıda fiyatlarını etkileyeceğini söyledi. Detaylar haberde...
TZOB Başkanı: Mazota Yapılan Zam Gıda Fiyatlarını Etkileyecek
HABER GİRİŞ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Temmuz ayı üretici market fiyatları ve mazot başta olmak üzere aylık ve yıllık girdi fiyatlarındaki değişime yönelik değerlendirmede bulundu.

Başkan Bayraktar, yeni yapılan zamlar çerçevesinde mazotta son 1 yıllık fiyat artışının son bir ayda gerçekleştiğini belirtti. Mazot fiyatının aylık olarak yüzde 51,9, son bir yıla göre ise yüzde 49,9 oranında arttığını bildirdi.

“Mazota Yapılan Zam Gıda Fiyatlarını Etkileyecek”

Fahiş zamlarla mazota verilen desteğin eridiğini kaydetti. Bu durumun nakliye fiyatlarını etkileyeceği tüketiciye ulaşıncaya kadar gıda fiyatlarının katlanacağını bildirdi.

Üretici ve market arasındaki fiyat farkını değerlendiren Bayraktar, farkın en fazla yüzde 390,7 ile elmada olduğunu bildirdi.

Elmadan sonra yüzde 268,6 ile kuru üzüm, yüzde 219,7 ile havuç, yüzde 198,5 ile maydanoz, yüzde 192,1 ile marul, yüzde 185,4 ile kuru incirin geldiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“Aşırı Sıcaklar ve Yağışlar Ürün Fiyatlarını Etkiledi”

TZOB Başkanı Bayraktar, Temmuz ayında markette 37 ürünün 19’unda fiyat artışı, 18’inde fiyat düşüşü görüldüğünü bildirdi. Söz konusu dönemde üreticide 29 ürününün 15’inde fiyat artışı olduğunu söyledi. 5’inde fiyat düşüşü görüldüğünü 9 üründe ise fiyat değişiminin olmadığını ifade etti.

Bayraktar, fiyat değişimlerinin nedenleri hakkında konuşarak aşırı sıcaklar ve yağışların üretimdeki azalmanın ürün fiyatları üzerinde etkili olduğunu kaydetti.

Bunun yanında sıcaklıkların artmasıyla birlikte hasadın erken başlamasının birçok sebzede üretimi arttığını bildirdi. Başkan, zeytinyağı fiyatlarındaki artışa, yağışların yetersiz ve düzensizliği nedeniyle zeytin ve zeytinyağı rekoltesinde beklenen düşüşün etkili olduğunu kaydetti.

TZOB Başkanı, gıdada yaşanan fiyat artışlarının Merkez Bankası raporuna göre devam edeceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın