Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TZOB Başkanı O Alanı İşaret Etti: Yabancılara Satışı Yasaklanmalı

Gıda enflasyonu düşmeyen ve nüfusu her geçen gün artan Türkiye’de tarım arazilerinin satışı tartışmalara neden oldu. TZOB Başkanı, uyarı ve öneride bulundu.
TZOB Başkanı O Alanı İşaret Etti: Yabancılara Satışı Yasaklanmalı
HABER GİRİŞ

Tartışmalara neden olan tarım arazisi satışlarına dair Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’dan dikkat çeken uyarılar geldi. 5 Aralık Dünya Toprak Günü vesilesiyle açıklama paylaşan Bayraktar, Türkiye’de tarım arazilerinin yatırım aracına dönüştüğü eleştirisini yaptı.

İklim krizinin konuşulduğu ve yüksek gıda enflasyonunun yaşandığı günlerde ülkede tarım arazilerinin yabancılara satışının yanlış bir politika olduğuna dikkat çekti.

TZOB Başkanı, “Tarımsal arazilerin amaç dışı kullanımının engellenmesi amacıyla arazilerin el değiştirmesinde tarımsal faaliyet yapılması zorunluluğu getirilmeli. Ülke ve köylerimizin güvenliği bakımından yabancılara tarım arazilerinin satışı yasaklanmalı. Köylerimizin sosyal düzeninin bozulmamasına dikkat edilmeli” dedi.

Sürdürülebilir kalkınma için toprağın korunması gerektiğinin altını çizerek, Türkiye’de artan nüfusa dikkat çekti.


“Artık bir karış toprak dahi kaybedilmemeli” diyen TZOB Başkanı, başta tarım arazilerinin amacının dışında kullanılmasının önüne geçilmesi olmak üzere yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Kara yollarını ve şehirlerin gelişimini projelendirirken, verimli tarım arazileri yerine tarıma elverişli olmayan daha verimsiz arazilerin kullanılmasına özen gösterilmeli. Birinci sınıf sulamaya uygun tarım arazilerimizin, imara açılmasına izin verilmemeli, bu arazilerin üzerine sanayi tesisleri, şehirler kurulmamalı. Turizm, madencilik ve ulaştırma için verimli tarım arazileri kullanılmamalı.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.