Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Kirişçi Açıkladı: Araplar Türkiye’den Tarım Arazileri Alıyor

Türkiye’deki toprak satışına ilişkin merak edilen açıklama, Bakan Vahit Kirişçi'den geldi. Kirişçi, yabancıların Türkiye’den parsel parsel aldığı arazilere ilişkin bilgi verdi.
Bakan Kirişçi Açıkladı: Araplar Türkiye’den Tarım Arazileri Alıyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’den yabancılara satılan konut ve araziler eleştiri konusu olmaya devam ediyor. Gündeme gelen son bilgilere göre Türkiye’den toprak alan ülkeler arasında Arap ülkeleri öne çıktı. En çok alınan arazilerin ise tarıma alanı olduğu görüldü.

Konuyu kamuoyunun gündemine taşıyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çevre, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye soru önergesi verdi.

CHP’li Gürer, soru önergesinde tarım arazilerinin yabancılara satışını sorguladı.

Bakan Kirişçi’nin verdiği yanıtta ise sadece 2022 yılında 5 milyon 219 bin 309 metrekarelik tarım arazisinin yabancılara satıldığı ortaya çıktı.

Tarım ve Orman Bakanı, tarla, bağ, bahçe gibi tarım arazilerinin toplam 765 yabancı uyruklu kişiye satışının yapıldığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’deki arazilere yoğun ilgi gösteren ülkeler arasında Ürdün, Filistin, İsrail, Suudi Arabistan ve Katar sıralandı.

Hububat Ambarı Konya Yabancıların Radarında

Nitelikli taşınmaz kategorisinde yer alan tarım arazilerinin satışında öne çıkan iller arasında hububat ambarı olarak görülen Konya birinci oldu.

Konya’dan sonra öne çıkan diğer iller ise İstanbul, Bilecik, Manisa, Sakarya, Kırklareli, Eskişehir, Denizli, Bursa ve Kocaeli olarak açıklandı.

CHP Milletvekili Gürer, “Böyle giderse yıllar içinde tarım arazilerimizin çoğunluğu yabancılar tarafından satın alınacak gibi görünüyor” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sudan, Nijer ve Venezuela’da tarım arazisi kiralayan Türkiye’nin kendi varlıklarını günden güne kaybettiğine işaret ederek şöyle konuştu:

“Dikkat edilirse yakın sayılan ülkeler tarım arazilerimize ilgi duyuyorlar. Ülkemiz toprakları tarımda yabancılar için ilgi alanı olurken Türkiye uzak ülkelerde tarım peşinde koşacağına ülke tarımını geliştirip, GAP’ı bitirseydi tarımda sorunlarımız azalırdı ama farklı coğrafyalarda tarım için arayış sevdasına düştü.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın