Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TZOB Başkanı Kurbanlık Hayvanlara Ödenecek Miktarı Açıkladı

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, kurbanlık fiyatları hakkında değerlendirme yaparak, geçen yıla göre yüzde 100'ün üzerinde artış olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
TZOB Başkanı Kurbanlık Hayvanlara Ödenecek Miktarı Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlık fiyatları hakkında değerlendirmede bulundu.

TZOB Başkanı Bayraktar, kurban satışları göz önüne alındığında bu yıl yaklaşık 785 bin büyükbaş, 2 milyon 600 bin küçükbaş olmak üzere toplamda 3 milyon 385 bin kurbanlık hayvan kesileceğini tahmin ettiklerini söyledi. Bu yıl kurbanlık hayvanlara 69,3 milyar lira ödeneceğinin tahmin edildiğini aktardı.

Büyükbaş Kesimlerinde Geçen Yıla Göre Yüzde 10 Azalış Var

Bayraktar, bu yıl büyükbaş kesimlerinde geçen yıla göre yüzde 10 civarında bir azalış tahmin edildiğini ve küçükbaş kesimlerinde ise fazla bir değişiklik beklemediklerini kaydetti.

Ziraat Odalarımızdan edinilen bilgilere göre ülkede ortalama fiyatların hayvan başına büyükbaşta 35 bin ile 145 bin lira, küçükbaşta ise 4 bin lira ile 15 bin lira arasında değişeceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Fiyatlar Geçen Yıla Göre Yüzde 100’ün Üzerinde Arttı

Canlı ağırlık fiyatının da kilogram başına büyükbaş hayvanlarda 120 lira ile 185 lira, küçükbaş hayvanlarda 100 lira ile 185 lira arasında olacağının tahmin edildiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

TZOB Başkanı Bayraktar “Ülke ortalamasına bakıldığında büyükbaş hayvanların canlı kilogram fiyatının 147 lira 7 kuruş, küçükbaş canlı kilogram fiyatlarının ise 129 lira 62 kuruş olduğu görülmektedir.” dedi.

Fiyatların geçen yıl ile kıyaslandığında büyükbaşta yüzde 140,5, küçükbaşta ise yüzde 103,9 oranında artış göründüğünü kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın