Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Twitter Kuşu Artık Avrupa Kurallarına Göre Uçacak!

Avrupa Birliği, Elon Musk'ın yasadışı içerikleri kontrol altına alan Dijital Hizmetler Yasası’na uyum sağlayacağını duyurdu. Habere dair detaylar aşağıda;
Twitter Kuşu Artık Avrupa Kurallarına Göre Uçacak!
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) tarafından bugün Elon Musk’ın yasa dışı çevrimiçi içerik denetimine ilişkin katı Avrupa kurallarına uyacağının garantisini verdiği açıklandı. Yapılan açıklama sosyal ağ hizmeti olan Twitter’ı Musk’ın satın alması üzerine geldi.

Tesla ve SpaceX CEO’su olan Elon Musk, geçen hafta ismi verilmeyen bir borsada AB’nin Endüstri Şefi Thierry Breton’a açıklamada bulundu. Yasadışı içerik kontrol edilmezse şirketlere ağır para cezaları uygulayan, bölgenin Dijital Hizmetler Yasası’na uymayı planladığını bildirdi.

Reuters’ın haberine göre tartışmalara aşina iki AB yetkilisi, Fransa’nın eski Maliye Bakanı Breton ile önümüzdeki haftalarda bir görüşme yapmayı kabul etti.

Yasa İhlali Şirketlere Cirosunun Yüzde 6’sı Kayıp Yaşatacak

AB milletvekillerinin yaz boyunca teknoloji devlerini dizginlemek için önemli kuralları onayladığı vurgulandı. Çevrimiçi platformların, internetin yasa dışı içerik paylaşımının denetlenmesi ve büyük platformların küçük platformları yönlendirmesini içeriyor.

Bu kapsamda, Dijital Hizmetler Yasası’nın ihlali nedeniyle şirketler yıllık küresel cirosunun yüzde 6’sına kadar para cezasıyla karşı karşıya kalacak.

GCM Yatırım Banner

Elon Musk: Kuş Özgür Kaldı!

Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almıştı. Satışın ardından resmi Twitter hesabından, “Kuş özgür kaldı” diyerek paylaşımda bulunmuştu.

Musk’ın paylaşımı üzerine AB Komisyonunun iç pazardan sorumlu üyesi Breton resmi Twitter hesabından “Avrupa’da kuş bizim kurallarımıza göre uçacak” notuyla cevap vermişti.

Breton’un yaptığı yorumda #DSA etiketini kullanması, Dijital Hizmetler Yasası’nı hatırlatmıştı. Söz konusu yasa ile dijital hizmet sağlayıcıları yasa dışı olarak belirtilen içerleri kısa bir sürede kaldırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.