Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TVF’den Kamu Bankalarına Milyar Liralık Sermaye Artırımı

Türkiye Varlık Fonu, üç kamu bankasının sermaye yapılarının güçlendirilmesi amacıyla çekirdek sermayelerinin artırıldığını duyurdu. Detaylar haberde;
TVF’den Kamu Bankalarına Milyar Liralık Sermaye Artırımı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kamu bankalarının çekirdek sermayelerini artırmak için harekete geçen Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) bu konuda gerekli çalışmaları tamamladığı duyuruldu. Sermaye desteği sağlanan bankalar arasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. yer alıyor.

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’na toplamda 111,7 milyar liralık sermaye desteği sağlanacak.

TVF’den Bankalara Sermaye Desteği

TVF internet sitesinden yapılan açıklamada Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası’nın çekirdek sermayelerinin artırılması için gerekli çalışmalarda sona gelindiği duyuruldu.

Açıklamada, TVF’nin finansal piyasalarda istikrar ve derinliği destekleme misyonu doğrultusunda çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

Bu misyon doğrultusunda T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.’nun sermaye yapılarının güçlendirilmesi amacıyla çekirdek sermayelerinin toplam 111,7 milyar TL artırılması için gerekli çalışmaların tamamlandığı bilgisi verildi.

Bu kapsamda gerçekleştirilen çekirdek sermaye artırımları şöyle sıralandı:

  • T.C. Ziraat Bankası A.Ş. – 49,7 milyar TL
  • Türkiye Halk Bankası A.Ş. – 30 milyar TL
  • Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. – 32 milyar TL

TVF’nin Türkiye Halk Bankası A.Ş.’deki ortaklık payı yüzde 87,7’den yüzde 91,5’e; Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O’daki ortaklık payı ise yüzde 64,8’den yüzde 74,8’e yükseldi.

Açıklamanın devamında, gerçekleştirilen güçlü sermaye artışı ile kamu bankalarının sermaye yeterlilik rasyolarının iyileştirilmesinin, küresel piyasalarda yaşanabilecek dalgalanmalara karşı bankaların finansal gücünün artırılması ile büyüme stratejilerine katkı sağlanmasının hedeflendiği ifade edildi.

Reel sektörün desteklenmesi ve ülkede meydana gelen deprem afetinden etkilenen vatandaşların finansman ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflenen diğer unsurlar olduğu eklendi.

Finansman Nereden Sağlanacak?

TVF’nin açıklamasının son kısmında söz konusu işlemin finansmanının, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ikrazen ihraç edilen özel tertip Devlet İç Borçlanma Senetlerinin piyasa rayicinden bankalara satışından elde edilecek nakitle karşılanacağı bilgisi verildi.

Bloomberg News’in geçtiğimiz günlerde paylaştığı haberde, Türkiye’nin seçimlerden önce borç vermeyi hızlandırmak için kamu bankalarına büyük sermaye artırımlarına hazırlandığı bilgisi verilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu