Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Varlık Fonu’ndan Kamu Bankalarına 100 Milyar TL’lik Kaynak!

Türkiye Varlık Fonu, seçimlerden önce kamu bankalarının sermayelerini artırarak kredi musluklarını açmayı planlıyor.
Varlık Fonu’ndan Kamu Bankalarına 100 Milyar TL’lik Kaynak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye, 13. Cumhurbaşkanını seçmek için 14 Mayıs 2023 tarihinde sandığa gidecek. Seçimlere iki aydan az bir zaman kala ekonomiye dair gelişmeler, faiz konusunda alınacak olası kararlar ve Türk lirasının durumu yakından izleniyor.

Bloomberg News’in bugün öğle saatlerinde paylaştığı habere göre Türkiye, seçimlerden önce borç vermeyi hızlandırmak için kamu bankalarına büyük sermaye artırımlarına hazırlanıyor.

Haberde yer alan bilgiye göre Türkiye Varlık Fonu, Ziraat Bankası’nın sermayesini 40 milyar lira (2,1 milyar dolar), Halkbank ve Vakıfbank’ın sermayelerini ise 30’ar milyar lira artıracak.

Konu hakkında bilgi veren ve henüz resmi açıklama olmadığı için adının paylaşılmasını istemeyen yetkiliye göre Ziraat Bankası’nın katılım esaslarına uygun olan birimi Ziraat Katılım’ın sermayesine 4,5 milyar TL eklenerek, diğerleriyle birlikte toplam kredi kaynağı 104,5 milyar TL’ye çıkarılacak.

TVF’nin henüz açıklama yapmadığının altı çizilirken, Aralık ayında 60 milyar liralık sermaye artırımı planladığı hatırlatıldı.

GCM Yatırım Banner

Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçimlerden önce ekonomiyi canlandırmaya odaklandığı, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle ülkenin güneydoğusunun harap olduğu ve söz konusu kredilerin öncelikli olarak bu bölgeler için kullandırılacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın